Словения удължава експлоатацията на ядрената си централа до 2043 г.

16 януари 2023, 19:41 часа • 2060 | прочитания

Единствената атомна електроцентрала в Словения ще удължи експлоатацията си до 2043 г., съобщи правителството.

Още: След митата на Тръмп: Евросъюзът готви ответни мерки

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?

"В светлината на възможната енергийна криза, през следващата зима е от голямо значение централата в Кръшко да не бъде спряна до края на тази година, а да изпълни навреме всички изисквания, за да продължи да работи", заяви на пресконференция министърът на инфраструктурата Боян Кумер.

АЕЦ "Кръшко", построена през 1983 г. и разположена на 100 км източно от столицата Любляна, близо до границата с Хърватия, трябваше да бъде изключена през следващата година. Но през 2015 г. Словения и съсобственикът Хърватия решиха да удължат живота ѝ с още 20 години, много преди войната в Украйна и санкциите на ЕС срещу Русия да предизвикат опасения за енергийните доставки в цяла Европа.

Наскоро други страни от ЕС - Белгия и Германия - решиха да удължат живота на своите атомни електроцентрали, за да се справят по-добре с настоящата енергийна криза.

Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)

Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души

Активистки групи, сред които и "Грийнпийс", поискаха демонтирането на централата поради нейната възраст и рисковете от земетресения в региона, но правителството настоява, че централата е модернизирана, за да отговаря на най-високите изисквания за безопасност и опазване на околната среда.

Разрешението "показва, че няма рискове за безопасността, свързани с експлоатацията на централата", заяви министърът на околната среда Урос Брезан.

Словения планира изграждането на втори ядрен реактор в Кръшко, но лявоцентристкото правителство заяви, че окончателното инвестиционно решение ще бъде прието само ако два милиона граждани подкрепят тази стъпка на референдум. Все още не е определена дата за провеждане на референдума. Централата покрива около 20% от нуждите на Словения и 17% от нуждите на Хърватия от електроенергия, предава БГНЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес