Единствената атомна електроцентрала в Словения ще удължи експлоатацията си до 2043 г., съобщи правителството.
Още: 3 години война: Специален ПВО подарък от Швеция за Украйна (ВИДЕО)
Още: Визита от дронове: Рязанската петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"В светлината на възможната енергийна криза, през следващата зима е от голямо значение централата в Кръшко да не бъде спряна до края на тази година, а да изпълни навреме всички изисквания, за да продължи да работи", заяви на пресконференция министърът на инфраструктурата Боян Кумер.
АЕЦ "Кръшко", построена през 1983 г. и разположена на 100 км източно от столицата Любляна, близо до границата с Хърватия, трябваше да бъде изключена през следващата година. Но през 2015 г. Словения и съсобственикът Хърватия решиха да удължат живота ѝ с още 20 години, много преди войната в Украйна и санкциите на ЕС срещу Русия да предизвикат опасения за енергийните доставки в цяла Европа.
Наскоро други страни от ЕС - Белгия и Германия - решиха да удължат живота на своите атомни електроцентрали, за да се справят по-добре с настоящата енергийна криза.
Още: Папата остава в критично състояние
Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля
Активистки групи, сред които и "Грийнпийс", поискаха демонтирането на централата поради нейната възраст и рисковете от земетресения в региона, но правителството настоява, че централата е модернизирана, за да отговаря на най-високите изисквания за безопасност и опазване на околната среда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Разрешението "показва, че няма рискове за безопасността, свързани с експлоатацията на централата", заяви министърът на околната среда Урос Брезан.
Словения планира изграждането на втори ядрен реактор в Кръшко, но лявоцентристкото правителство заяви, че окончателното инвестиционно решение ще бъде прието само ако два милиона граждани подкрепят тази стъпка на референдум. Все още не е определена дата за провеждане на референдума. Централата покрива около 20% от нуждите на Словения и 17% от нуждите на Хърватия от електроенергия, предава БГНЕС.