Докато вниманието на Европа е съсредоточено върху войната в Украйна, напрежението в Западните Балкани продължава да се покачва. Според британски дипломати регионът остава "втората гореща точка" на континента — и това го прави особено уязвим към руска намеса. "В този момент, когато в Европа се води война и виждаме дългата ръка на руската намеса в региона, би било безразсъдно да отвърнем поглед от Западните Балкани, където все още има нерешени проблеми от миналото", заяви британският външен министър Дейвид Лами по време на обиколка в региона.
Лондон настоява всички шест държави от Западните Балкани да ускорят своето присъединяване към Европейския съюз — както с цел стабилност, така и за да се ограничи влиянието на Кремъл. "Интересът на Путин е регионът да остане дестабилизиран, населението – напрегнато, а конфликтите – подхранвани чрез кибер и хибридна война", допълни Лами.
Докато и шестте страни — Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Черна гора и Албания — официално преследват целта за членство в ЕС, процесът е изпълнен с предизвикателства, както вътрешни, така и свързани със съседите им. Босна се намира в дълбока политическа криза заради сепаратистките действия на Милорад Додик, сръбския член на тричленното председателство на страната. Междувременно напрежението между Сърбия и Косово не спада — Белград обвинява Прищина в потискане на сръбското малцинство, а Косово – Сърбия в подстрекаване на насилие. Още: Тайната история - Сирски провали победата на Украйна: Отговор от него и оценка за фронта
Експерти се опасяват, че Москва ще се опита да се възползва от етническите и религиозни разделения в региона, с цел да създаде още по-големи проблеми в задния двор на ЕС.
"Времето е ограничено. Ако страните не се придвижат напред сега, те рискуват да останат играчка в ръцете на Русия", коментира анонимен британски представител.
Сръбски парадокси и масови протести
Според Лами, въпреки връзките с Русия и демократичното отстъпление, Сърбия все още има искрено желание да стане член на ЕС. Но пътят ѝ натам е неравен и изпълнен с парадокси. "Има алтернативна визия за бъдещето – по-мрачна. Тя включва олигархия, корупция, силов контрол, полицейска държава. Тази битка за визии е жива тук", посочи Лами от Белград. Още: Боеприпаси за милиарди евро: Разкрития "от кухнята" на ЕС има ли подкрепа за плана на Кая Калас
В същото време улиците на сръбската столица се изпълват с протестиращи. Стотици хиляди граждани, водени от студенти, излязоха на протест след трагичен инцидент в Нови Сад, където 16 души загинаха при срутване на покрив в наскоро ремонтирана жп гара. Демонстрациите прераснаха в ежедневни блокади на пътища и протест срещу корупцията и връзките между властта и съмнителни имотни сделки.
Един от основните поводи за гнева на протестиращите е планът на Джаред Къшнър, зет на американския президент Доналд Тръмп, да построи луксозен хотелски комплекс върху руините на бившето югославско министерство на отбраната, разрушено при бомбардировките на НАТО през 1999 г. Мнозина сърби възприемат това като оскверняване на паметно място, а други го свързват с мрежа от корупционни интереси.
Студентите нямат ясно изразен лидер, което затруднява властта да ги потисне. Въпреки това се появиха обвинения, че полицията използва незаконни акустични оръжия за разпръскване на протестите. Белград отрича, но Лами повдигна въпроса директно пред президента Александър Вучич по време на официалната си визита. Още: Пентагонът коментира новината за евентуално бъдещо изтегляне от Европа
"Ние стоим до хората", каза британският външен министър, който подписа споразумения със сръбските власти, насочени към справяне с нелегалната миграция и сближаване със Запада.
Вучич, доминираща фигура в сръбската политика от над десетилетие, реагира остро на критиките. "Не ми хрумва да коментирам протестите във Великобритания. Уважавам суверенитета ѝ", отговори той на журналистите, докато държавните медии избягваха критичните въпроси, пише Politico.
Брюксел, Русия и геополитическа игра
Евросъюзът, от своя страна, е критикуван от протестиращите, че си затваря очите за корупцията в Сърбия, докато търси достъп до важните ѝ литиеви находища. Подкрепата за членство в ЕС сред сърбите не е всеобща, а подкрепата за Русия остава силна. Още: Послание в ООН: САЩ няма да толерират Путин. Март - най-лошият месец за военната техника на Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Сърбия продължава да поддържа тесни икономически и военни отношения с Москва и Пекин, отказва да наложи санкции на Русия и демонстрира двойнствена външна политика — на думи за ЕС, а на практика в посока Изток. "Парадоксът е жив тук", заключи Лами.