След натиск от Европейския съюз Словения се съгласи днес да възстанови финансирането на единствената новинарска агенция в страната - STA, спряна от декември, след като консервативното правителство разкритикува репортажите му.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Европейската комисия поиска от Словения да възобнови плащанията, като заяви, че замразяването представлява "голям риск за свободата на медиите и медийния плурализъм в Словения, а следователно и в ЕС".
В момента страната е ротационен председател на ЕС.
Ръководителят на правителствената информационна служба Урош Урбания и новоназначеният директор на STA Игор Кадунц обявиха, че са подписали договор, според който държавата ще изплати тази година над два милиона евро.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
„Постигнахме споразумение, което ще ни предостави нормално финансиране до края на годината... и ще даде време за решаване на висящите въпроси за следващата година“, каза Кадунц на съвместна пресконференция с Урбания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Правителството спря финансирането на STA, след като министър-председателят Янез Янша разкритикува репортажите й за кризата от коронавируса като „падение“ и призова за уволнението на бившия й директор Боян Веселинович.
Администрацията на Янша продължи да протака, дори след като Върховният съд нареди на правителството да възобнови финансирането.
Веселинович подаде оставка през септември, като предупреди, че "в основата на спора със STA винаги е била позицията на правителството относно независимостта на медиите и опитът му да подчини агенцията".
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Служителите на STA приветстваха споразумението, но предупредиха, че някои от спорните точки, на които Веселинович се е противопоставял, остават нерешени.
„Някои решения (в новия договор) остават спорни, тъй като биха могли косвено да повлияят на редакционната автономия на STA и да влошат финансовото ѝ състояние“, се казва в изявлението им.
Липсата на средства заплашваше да спре работата на основаната през 1991 г. STA, както и изплащането на заплатите на стотици служители.
От началото на годината около 15 журналисти и служители напуснаха агенцията.
Миналата пролет Асоциацията на словенските журналисти (DNS) организира дарителска кампания, която събра над 270 000 евро, за да помогне на агенцията да оцелее.
Под натиск от ЕС правителството заяви през януари, че е възобновило плащанията към STA, но се оказа, че покрива само плащанията, удържани през 2020 г.