Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След ЕК и ЕП с остра позиция по схемата "гражданство срещу пари"

22 октомври 2020, 15:14 часа • 2474 прочитания

Държавите членки трябва незабавно да спрат продажбата на паспорти на ЕС, изискват евродепутатите. Не може да се търгува с европейското гражданство като стока, според мнозинството от говорителите, които искат да сложат край на схемите за „златни паспорти“, които се прилагат в някои държави членки.

Това стана ясно след дебат в пленарната зала с комисаря за правосъдието Дидие Рейндерс, съобщават от пресслужбата на ЕП. Пред него евродепутатите подчертали присъщите рискове, които тези програми пораждат, а именно изпирането на пари, данъчните измами и корупцията. Те настояха, че Европа не трябва да има „ускорен вход за престъпниците“.

Ще ни шамароса ли ЕК с наказателна процедура заради даването на гражданство срещу пари?

Вчера стана ясно, че Европейската комисия е изпратила писмо до България, в което изразява опасенията си по отношение на режима за предоставяне на гражданство срещу инвестиции. Брюксел иска от София допълнителни допълнителни подробности за това. Българското правителство разполага с един месец, за да отговори на писмото с искане за допълнителна информация, след което ЕК ще вземе решение относно следващите стъпки. Съгласно официалното съобщение от Брюксел, по тази тема се отварят наказателни процедури срещу Малта и Кипър т.е. ние още не сме в такава, но нищо чудно след месец да бъдем. Там има подобни законови схеми като в България - т.нар. схеми "златен паспорт" т.е. получаваш гражданство срещу определена инвестиция. У нас по закон това става въпрос за 1 млн. лева директна инвестиция. В същото време 19 държави от ЕС изпълняват програми за „пребиваване чрез инвестиции“, известни като „златни визи“.

Евродепутатите днес подчертаха, че предоставянето на гражданство на ЕС на граждани от трети държави без подходящи проверки и прозрачност има отрицателни последици в други държави членки, като подкопава взаимното доверие и общите ценности.

Няколко участници в дебата се позоваха на неотдавнашния скандал в Кипър, в който високопоставени длъжностни лица - включително председателят на националния парламент - бяха записани тайно как предлагат помощ на фиктивен китайски изпълнителен орган с криминално досие за получаването на кипърски паспорт чрез националната схема „гражданство срещу инвестиции“. Те също така отбелязват решението на Комисията за започване на производства за установяване на неизпълнение на задължения срещу Кипър и Малта, въпреки че някои се оплакаха, че е отнело твърде много време за предприемане на действия.

Някои евродепутати отбелязаха, че делът на приходите от тези програми е значителен за държави като Кипър, докато много от тях заявиха, че ценностите и правата на ЕС не са за продан.

Припомняме, че през януари 2019 г. Европейската комисия създаде експертна група с представители на всички държави членки на ЕС, която да разработи общи стандарти и насоки по тези въпроси. След четири заседания миналата година групата още не е заседавала през 2020 г.

В резолюция, приета на 10 юли 2020 година, Европейският парламент отново призова държавите членки да премахнат възможно най-скоро всички съществуващи схеми за гражданство срещу инвестиции или пребиваване срещу инвестиции.

Към момента, единствената публична информация, касаеща темата, е, че се готвят законопроекти, но няма никаква реална дейност в парламента.

Законопроект на правителството беше пуснат в края на март, 2019 година, а точно преди извънредното положение заради пандемията от коронавирус вече се обсъждаше и предлагане на друг законопроект.

А как още по времето на Цецка Цачева като правосъден министър държавата си призна какъв провал е тази "инвестиционна схема" - ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес