След като България се присъедини към гаранциите на страните от Г-7 за Украйна по отношение на сигурността, това сториха още три държави.
Става въпрос за Прибалтийските републики Литва, Латвия и Естония - едни от най-верните поддръжници на Киев в борбата срещу руската агресия. Това стана ясно от общо изявление, подписано от министър-председателите на държавите – съответно Ингрида Шимоните, Артурс Каринш и Кая Калас.
Estonia, Latvia and Lithuania have joined the #G7 security guarantees for #Ukraine. pic.twitter.com/fWeiDBduzi
— NEXTA (@nexta_tv) August 17, 2023
В него те изразяват подкрепа и солидарност с народа и правителството на Украйна, които „героично защитават свободата, независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната си“.
Вилнюс, Рига и Талин смятат, че куража на украинците пази и евроатлантическата сигурност, както и международния ред, базиран на правила.
„Твърдо вярваме, че само членство в НАТО ще осигури на Украйна гаранции за сигурност и надежден възпиращ фактор, нужен за предотвратяване на бъдеща агресия от страна на експанзиониста Русия“, пише в писмото.
Трите страни обещават и че ще работят в тясно сътрудничество с Украйна по пътя ѝ към Европейския съюз.
ОЩЕ: Ето какви гаранции за сигурност на Украйна договориха Г-7 (ВИДЕО)
Гаранциите за сигурност
Съвместната декларация в подкрепа на Украйна беше разпространена на 12 юли 2023 г. по време на Срещата на върха на НАТО във Вилнюс от името на страните от Г-7 - Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и САЩ, както и от председателите на Европейския съвет и Европейската комисия.
Впоследствие към нея се присъединиха Белгия, Чехия, Гърция, Дания, Финландия, Исландия, Ирландия, Латвия, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Румъния, Испания, Швеция, България като списъкът продължава да се разширява.
ОЩЕ: Песков: Гаранциите на Г-7 за Украйна са посегателство срещу Русия
С декларацията държавите от Г-7 се ангажираха: да доставят на Украйна модерно военно оборудване за военновъздушните сили, военноморския флот и сухопътните войски в дългосрочен план; да предоставят обучение на украинските военни; да обменят разузнавателна информация и да подкрепят Киев в областта на киберсигурността; да засилят санкционния натиск над Русия.
В замяна на това Г-7 очаква от Украйна реформи, включително в съдебната система, и граждански контрол върху въоръжените сили.