Москва и Киев се договориха да спазват политиката на "прекратяване на огъня" по време на разговорите на Нормандската четворка в Париж. След близо 9-часови преговори представителите на Париж определиха дискусиите като "добър сигнал", предаде БГНЕС.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
Струпването на руски войски близо до границата с Украйна породи опасения, че Кремъл планира нахлуване в своята съседка Украйна. Съветникът на френския президент Еманюел Макрон, който е присъствал на преговорите, подчерта, че преговорите в Париж са били за разрешаване на сепаратистките конфликти в Източна Украйна от 2014 г., а не за заплахата от руска инвазия сега. „При сегашните обстоятелства получихме добър сигнал“, каза той.
За първи път от 2019 г. Украйна и Русия се договориха да подпишат съвместно споразумение с Франция и Германия за продължаващия конфликт между украинските сили и сепаратистите в източната част на страната.
Четирите нации работят за постигане на мирно споразумение за Източна Украйна от 2014 г. и са известни заедно като Нормандската четворка. Съвместното споразумение ангажира двете страни с „безусловно спазване на прекратяването на огъня“ и насрочва нова среща за след две седмици в Берлин.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Споразумението за прекратяване на огъня от 2014 г., преподписано през 2020 г., помогна за прекратяването на най-тежките битки за два региона в Източна Украйна, които отнеха живота на около 13 000 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Пратеникът на Кремъл Дмитрий Козак каза, че основният резултат от четиристранните преговори с участието на Франция и Германия е споразумението за запазване на примирието. Той каза, че "въпреки всички различия в тълкуванията, ние се съгласихме, че прекратяването на огъня (в Източна Украйна) трябва да се поддържа от всички страни в съответствие със споразуменията". Той добави, че за момента среща на върха с участието на държавни глави "не е на дневен ред". Той настоя, че ситуацията в Източна Украйна - където проруските сепаратисти обявиха отцепили се региони, и напрежението по границата, са "два отделни въпроса".
Пратеникът на Украйна Андрий Ермак, говорейки пред репортери поотделно, каза, че преговорите "не са били лесни". „Много важно е, че днешното споразумение е първият смислен документ, по който успяхме да се договорим от декември 2019 г., когато президентът Владимир Путин и украинският му колега Владимир Зеленски се срещнаха в Париж".