След почти 2 години в плен преди дни в Украйна се завърна един от граничарите, защитавали Змийския остров в Черно море, 22-годишният одесчанин Александър Куртев. Украинският боец е бил без връзка с близките си през цялото това време, но неговата годеница Ярослава Хаджи не загуби надежда през тези дълги месеци и го дочака. За любовната история на двамата разказва в свой материал "Бесарабия ИНФОРМ".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Александър е военен медик. След като завършва Измаилския медицински колеж, той подписва договор с Държавната гранична служба на Украйна и е разпределен като инспектор-фелдшер в едно от селата на Одеска област. По-късно е преместен на Змийския остров и нападението на Русия на 24 февруари 2022 г. го заварва на служба именно там.
Снимка: Александър Куртев. Принтскрийн/Instagram/ppqvol
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Двамата с Ярослава се запознават в социалните мрежи, когато са 15-годишни. Макар Ярослава да признава, че той е първата й любов, им е трудно да поддържат връзка от разстояние и след като Александър постъпва в колежа, пътищата им се разделят. Но той й пише отново пет години по-късно и от 2021 г. двамата заживяват заедно.
Още: BILD: Зеленски изпрати таен сигнал до Путин (СНИМКИ)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
В 5:30 сутринта на 24 февруари 2022 г. Александър й се обажда с думите: "Слънце, събуждай се, войната започна. Събирай си нещата, ще се обадя на майка ми и ще се преместиш при тях."
"Саша беше много притеснен, че оставах сама без него. Не разбирах какво се случва, не можех да повярвам на ушите си. Не съм си представяла, че може да започне война", казва тя, но изпълнява молбата му.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
"До последно се надявахме, че всички на острова ще бъдат евакуирани. Но в последния момент разбрахме, че руснаците са разрешили да се евакуират само цивилни. Военните - граничари и морски пехотинци - стояха до последно. (...) Саша успя да ми изпрати само едно съобщение: "Слънце, обичам те. Ще се опитам да оцелея."
Снимка: Александър Куртев. Принтскрийн/Instagram/ppqvol
Комуникацията прекъсва, а същата вечер тя гледа видеообръщението на президента Володимир Зеленски, който обявява, че 13 граничари са загинали и са наградени посмъртно. Три дни Ярослава и родителите му живеят в ужас, който дори не искат да описват. Ужас, в който единствената утеха са думите на бащата на Александър "Не чувствам, че му се е случило нещо лошо, знам, че детето ми е живо".
Още: Украинските граничари поставиха нов знак на Змийския остров (ВИДЕО)
След това Ярослава вижда видеа по руски медии, в които разпознава Саша сред пленените бойци - руската пропаганда твърди, че те са изпратени обратно у дома с автобуса Симферопол-Одеса. Това, разбира се, не отговаря на истината.
Снимка: Принтскрийн от видео, на което разпознават Александър. Instagram/ppqvol
"Когато видях това, бях толкова щастлива. И наистина си мислехме, че ще им бъде позволено да се приберат. Отидохме с колата до Одеса, за да го посрещнем. Нямахме връзка с него, не знаехме къде да го чакаме, но въпреки това отидохме", продължава Ярослава.
Саша не е освободен и започват дълги месеци на борба, акции, срещи с институции и отговорни лица в Украйна и чужбина, които да помогнат за размяната на военнопленниците. Ярослава става един от организаторите на общността "Защитниците на Змийския остров" в Instagram.
Снимка: Ярослава Хаджи. Принтскрийн/Instagram/ppqvol
За цялото време тя нито веднъж не чува гласа на Александър. Единствено през август получава няколко реда, в които той се опитва да я успокои, че е добре. Тя е смазана, защото разбира в какви ужасни условия и информационна изолация живее той, но въпреки това се старае да я ободри: "Ярославка, слънце, не плачи много, имам нужда от теб здрава, тепърва ще видиш, че ще ми родиш малки Саши".
Снимка: Ярослава Хаджи. Принтскрийн/Instagram/ppqvol
На 3 януари 2024 г. Александър и още няколко от защитниците на острова са освободени. Но още 41 защитници на Змийския остров остават в руски плен. Представители на международни организации нямат право да ги посещават, а на самите военнопленници не се разрешава да общуват с близките си в пълно нарушение на Женевските конвенции.
Още: Украинското знаме отново се издига над Змийския остров (СНИМКА)
Снимка: Александър и доброволка при размяната/Instagram/ppqvol
А първата среща на Саша с близките му е сърцераздирателна: