Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скопие: Главчев няма легитимност, правата на българите не са критерий

19 юли 2024, 00:22 часа • 1707 прочитания

Македонският външен министър Тимчо Муцунски заяви, че българският премиер Димитър Главчев няма легитимност да взема решения за бъдещето на Северна Македония в Европейския съюз, предаде БГНЕС. Муцунски повтори искането на премиера Християн Мицкоски за "отложено изпълнение на промените в македонската конституция".

В коментар за позицията на Главчев, че няма да има промяна в позицията на България и че всички в ЕС стоят зад заключенията на Съвета на ЕС, приети през юли 2022 г., Муцунски каза: "С най-голямо уважение към него, той е служебен министър-председател и няма политическа легитимност и мандат да взема такъв тип решения."

Още: Гръцки медии: Македонският език е български диалект

"Първото, което трябва да изчакаме, е формирането на редовно правителство в нашата съседка, но понякога и времето може да е в наш интерес. Ако ме питате за отношението на събеседниците, с които говорих, не бих цитирал никого поотделно, но има мнения, че ние защитаваме самия ЕС с този модел. Никой не може да ни гарантира, че отсрещната страна ще го приеме, но аз вярвам и в разумността на българската страна, която, както в случая с Гърция, трябва да пожелае на съседната си държава напредък по пътя към ЕС", подчерта Муцунски в интервю за Канал 5.

Той твърди, че позицията на македонското правителство не излиза извън Преговорната рамка за започване на преговори с ЕС. "Решението не излиза извън рамките на Преговорната рамка и може да донесе положителен напредък и за нашите граждани, и за нас като държава, да осигурим предвидимост по пътя към ЕС", заяви министърът.

Още: ЕС: Без българи Северна Македония няма място в блока

Тимчо Муцунски обяви готовност за конституционни промени, но с "отложено прилагане". "Ние сме готови да приемем конституционни промени, с отложено прилагане, като по този начин даваме гаранция за нас като държава, че няма да има допълнителни нови условия от България на двустранна основа по пътя ни към Европейския съюз", заяви той.

"По отношение на зачитането на междуетническите отношения ние сме пример, а относно човешките и малцинствените права дори надхвърляме европейските стандарти. Аргументът от българска страна, че не зачитаме правата на българите в страната, не е легитимен и справедлив. Българите могат да бъдат вписани като етнос в нашата Конституция, заедно с хърватите, черногорците..., но това трябва да стане с отложено приложение, докато не се ратифицират протоколите за членството на страната в ЕС. Трябва да имаме гаранция, че през този период ще бъдем оценявани само по обективни и измерими критерии", допълни македонският външен министър.

Още: Силяновска: Никъде в договора с България не се споменават конституционни промени

Муцунски посочи, че "налагането на вето е разбираемо, ако страната не напредва в реформите, но е недопустимо да се налага вето без достоверни аргументи." "Например, ако Нидерландия утре ни наложи вето поради липса на реформи в областта на върховенството на закона, можем да я разберем, ако наистина не постигнем реформи. На нас обаче ни се казва, че не напредваме към ЕС, защото 900, 2000, максимум 3000 души, които са признати за членове на българската етническа общност в страната, не са инкорпорирани. Същевременно те не дават нито един достоверен аргумент за нарушаване на правата им в същата тази държава. Срещу България има над 14 решения от Европейския съд по правата на човека, именно за нарушаване правата на македонците, живеещи на нейна територия", заключи Тимчо Муцунски, цитиран от БГНЕС.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес