Нахлуването на Русия в Украйна е превърнало Швейцария в център за руски и китайски шпионаж, заяви швейцарската разузнавателна служба. "Русия разруши основания на правила ред за мир в Европа", посочва Федералната разузнавателна служба (FIS) в годишния си доклад.
Още: 30 часа пауза?: Отговорът на Украйна на великденското примирие на Путин
Още: Великденско примирие в Украйна: Почти, но и друг път (ВИДЕО)
"Ефективността на международните форуми като ООН или Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в поддържане на мира и сигурността продължава да намалява; няма признаци за стабилен нов световен ред", заяви FIS.
"В Европа Швейцария е една от държавите с най-голям брой руски разузнавачи, работещи под дипломатическо прикритие, отчасти поради ролята ѝ на домакин на международни организации", отбелязват от службата.
Европейската централа на Организацията на обединените нации се намира в Женева, както и централите на няколко агенции на ООН. Стотици дипломати се събират в града, за да участват в различни техни заседания.
Още: След руски плен: Цял автобус украински войници се завърна в Украйна (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Примирие ли: Зеленски обяви нова руска атака срещу Украйна
Сегашното първо в историята на Швейцария членство в Съвета за сигурност на ООН "увеличава заплахата от шпионаж за швейцарските лица", които работят по досиетата на Съвета за сигурност на ООН и представят решения, заявиха още от FIS.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Контрапротестите в Сърбия: Вучич обяви край на "цветната революция" и заплашва с репресии?
Службата заяви, че войната в Украйна я принуждава да разшири наблюдението си и да включи региони, на които досега не е обръщано особено внимание, като Турция, Индия и Евразийския икономически съюз, тъй като Русия използва компании от тези държави за обществени поръчки.