Швейцарски пенсионерки осъдиха държавата заради летните горещини. Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) за пръв път в историята си постанови решение по дело за „бездействие по отношение на климата“, предава Mediapool.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Повече от 2000 възрастни швейцарки подадоха колективен иск в Страсбург, твърдейки, че поради пола и възрастта си (повечето от тях са над 70-годишни) особено трудно се справят с периодите на изключително горещо време, които стават все по-чести в Европа поради засилващото се глобално изменение на климата. Ищците се опитват да докажат, че швейцарските власти са до голяма степен отговорни за това, тъй като не са изпълнили ангажиментите си за драстично намаляване на емисиите на парникови газове. Поради това възрастните жени често не могат дори да излизат от домовете си през лятото.
Още: Как да живеем екологично и да станем по-щастливи
Съдът застана на тяхна страна
Съдът застава на тяхна страна, като постанови, че Швейцария наистина „не е изпълнила задълженията си по Парижката конвенция за изменението на климата“. По този начин са били нарушени правата на всички жители на страната, но в резултат на това особено тежко са пострадали възрастните жени. С шестнадесет гласа „за“ и един „против“ съдът постанови, че швейцарските власти не са направили достатъчно за борба с глобалното изменение на климата. Според него в резултат на това хиляди възрастни жени всъщност са загубили неотменимото си право на нормален личен и семеен живот.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Решенията на Съда в Страсбург са задължителни като прецеденти във всички държави, които са членки на Съвета на Европа. И следователно това решение относно „бездействието в областта на климата“ скоро може да бъде отразено в законодателството на 46 държави.
Много швейцарски издания скочиха срещу решението
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Швейцарската преса единодушно осъди решението на съда, като според тях има риск то да подкопае демокрацията и политическото влияние на групите за защита на околната среда. Демокрацията ще бъде поставена под натиск, ако съдилищата започнат да формират политиките, заявяват швейцарските медии.
Още: Антикорупционният фонд даде КПКОНПИ на Европейски съд