Оръжията, произведени в Швейцария, трябва да могат да бъдат предавани на воюващи държави при определени обстоятелства, заяви комисия на долната камара на парламента, предаде Анадолската агенция.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Позицията на Комисията по политика на сигурност към Националния съвет е особено актуална с оглед на войната в Украйна.
На заседанието си във вторник Националният съвет прие предложение и парламентарна инициатива, се посочва в съобщение до медиите.
Инициативата предвижда забраните за реекспорт да отпаднат, ако реекспортът на военни материали за Украйна се осъществява във връзка с руско-украинския конфликт
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Предложението има същата цел, но е формулирано по-открито. Според него декларацията за забрана на реекспорта следва да може да бъде отменена, ако реекспортът е свързан със ситуация, в която Съветът за сигурност на ООН или Общото събрание на ООН са определили с мнозинство от две трети, че е налице противоречие със забраната за използване на сила съгласно международното право.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Мнозинството в комисията заяви, че Швейцария трябва да даде своя принос за европейската сигурност и съответно да окаже по-голяма подкрепа на Украйна.
Въпреки че Швейцария не доставя на Украйна собствени оръжия, тя също така беше забранила на Дания, Германия и Испания да предават на Киев военни материали, произведени в Швейцария.
В случая с Германия забраната се отнася до боеприпаси за танкове Gepard, които Берлин иска да предостави на Киев и два пъти е поискал разрешение от Берн.
Още: Украински депутат: Убийството на Путин е най-добрата инвестиция в света (ВИДЕО)
Още: Свързаха името на принц Андрю с китайски шпионин: Какво се знае до момента?
Швейцарският федерален съвет обаче и двата пъти отхвърля доставката, като се позовава на швейцарския неутралитет и Закона за военното оръжие, пише БГНЕС.