Швейцария разреши доставката на части за военна техника за Украйна, след като на няколко пъти отказваше да го стори, позовавайки се на политиката си на военен неутралитет. Това обаче няма да става пряко, а чрез трети страни, съобщи Швейцарският федерален съвет в официалния си сайт.
"Швейцария не счита за противоречащо на нейния неутрален статут доставката на оръжейни компоненти и резервни части на европейски компании с последващо използване на оръжия, произведени от тях в Украйна", гласи позицията на Берн. Решението е ключово във военните доставки за Украйна, тъй като засяга изпращането на бронетранспортьори и боеприпаси.
Германия искаше да прехвърли на Украйна 12,4 хиляди единици швейцарски 35-мм боеприпаси за самоходни зенитни оръдия Gepard и бронетранспортьори Piranha III - те първоначално бяха закупени от Дания и съхранявани в Германия, след като бяха изведени от експлоатация. Този ход обаче беше блокиран от Берн, тъй като част от компонентите са произведени в Швейцария.
„Според Закона за военната техника заявките за износ на военна техника не могат да бъдат удовлетворени, ако страната получател е въвлечена в международен въоръжен конфликт. Русия и Украйна са замесени в такъв конфликт“, се казваше в изявление на швейцарското правителство и поради тази причина то отказваше да даде съгласие на Дания и Германия да доставят на Украйна бронетранспортьорите и боеприпасите за Gepard.
На 3 юни Федералният съвет обаче взе решение по въпроса за разрешаване на трансфера на швейцарски военни материали от трети страни към Украйна и за износа на военни материали под формата на отделни части за европейски отбранителни компании.
"Въз основа на критериите за износ, описани в Закона за военните материали, и на принципа на равно третиране съгласно закона за неутралитета Швейцария не може да одобри искания за трансфер на военни материали, произведени в Швейцария, за Украйна. Въпреки това доставките на военни материали под формата на отделни части все още могат да бъдат извършвани към европейски отбранителни компании, дори ако тези части или пакети ще бъдат използвани за производството на военни материали в чужбина, които по-късно могат да бъдат трансферирани към Украйна", гласи съобщението на Федералния съвет в Берн.