Швейцарският външен министър Игнацио Касис заяви, че страната му подкрепя идеята за използване на замразени руски активи за възстановяването на Украйна, но това ще изисква "сериозни правни промени".
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Според думите на Касис пред вестник "Тагес-Анцайгер" действащото швейцарско законодателство не позволява конфискация на санкционирани активи и за промяната на този закон може да се наложи провеждането на референдум.
"Не можем просто да вземем пари, които не ни принадлежат, защото смятаме, че това е морално правилно. Става въпрос за намиране на правилните механизми, така че да няма странични ефекти, по-големи от планирания основен ефект - почти като в медицината", каза Касис, цитиран от Bloomberg.
Той добави, че досега Швейцария е замразила руски активи на стойност 7,5 млрд. франка, (8,2 млрд. долара).
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
По данни на SECO - агенцията, която осъществява контрол на санкциите - швейцарските банки държат депозити на руски граждани, физически и юридически лица в размер на около 46,1 млрд. франка (48,15 млрд. долара). Това е далеч по-малко от 213 млрд. долара, изчислени от Асоциацията на швейцарските банкери през март.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Швейцарските банки се отнасят критично към предложението за пренасочване на замразени руски активи в помощ на Украйна, съобщава информационният канал NZZ. Представител на голяма местна частна банка, заяви пред изданието под условие за анонимност, че ако идеята бъде осъществена, това ще е "началото на края на швейцарския финансов център".
По-рано този месец стана ясно, че Естония се готви да представи план за конфискуване на руски активи и предоставяне на средства на Украйна по силата на санкциите на Европейския съюз. Полша и Финландия подкрепиха идеята.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
В края на миналата година Сенатът на САЩ одобри поправка, която позволява прехвърлянето на конфискувани активи, принадлежащи на руски олигарси, на народа на Украйна.
Идеята е част и от мащабния план на Европейската комисия, като тя е свързана със създаването на специален международен трибунал за военните престъпления на Русия в Украйна. През ноември 2022 г. председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел ще намери законова рамка, съвместима с международното право, за да има доказано в съда престъпление от страна на Руската федерация. Само така може да има конфискация на активи, според много норми на национално и международно ниво.
ЕС вече работи по сформиране на специализиран съд, подкрепян от ООН, който да разследва и преследва евентуални военни и криминални престъпления, извършени от Русия, а и от Беларус, в Украйна.
ОЩЕ: Евродепутатите от БСП и ВМРО не гласуваха за трибунала срещу Путин