Управляващата партия на социалдемократите в Швеция отправи историческо послание – ръководството на формацията каза „да“ на членството в НАТО.
Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"
На 16 май (понеделник) парламентът ще дебатира и ще вземе официалното решение още днес, заяви министърът на отбраната Петер Хултквист. Според местното издание Svenska Dagbladet – Стокхолм може да изпрати документите за членство към Брюксел тази сряда.
Правителството на Швеция вече официално информира краля и престолонаследницата на страната за процеса на кандидатстване за членство в НАТО.
По този начин Швеция се присъединява към съседна Финландия, която в неделя обяви официално, че ще подаде заявление за членство в Алианса, прекъсвайки дългогодишната си политика на военен неутралитет.
Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план
Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието
Швеция даде „зелена светлина“ на същия ход, след като социалдемократите решиха, че той е „най-доброто“ за страната и за „сигурността на шведския народ“. „Това е решение, което взехме след много внимателно обмисляне“, обяви премиерът Магдалена Андерсон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Включването в НАТО променя 200-годишната позиция на скандинавската страна. „Политиката на военна неангажираност също ни служеше добре, но нашият анализ показва, че това няма да бъде така в бъдеще“, отбеляза Андерсон.
„Очевидно е, че вече делим периодите преди и след 24 февруари 2022 г.“, каза тя с препратка към деня, в който Владимир Путин започна официално руското настъпление на територията на Украйна. „Европа, Швеция и шведският народ живеят в нова и опасна реалност. Европейският ред за сигурност, на който Швеция е основавала политиките си в продължение на векове, сега е подложен на атака“.
Позицията на управляващата партия включва още едностранни условия срещу разполагането на ядрени оръжия и постоянни бази на НАТО на шведска територия. Точно върху това поставят акцент в Русия – държавната агенция ТАСС извежда в заглавие противопоставянето на Стокхолм срещу ядрените оръжия, а не самото присъединяване на Швеция към Алианса.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
От Кремъл вече реагираха остро срещу разширяването на НАТО с включване на двете скандинавски страни, едната от които има дълга граница с Русия. Владимир Путин предупреди, че приемането на Швеция и Финландия в Алианса ще е „грешка“.
Освен това председателят на Комитета на Съвета на федерацията по отбрана и сигурност Виктор Бондарев каза, че ако Финландия се присъедини към НАТО и на нейна територия бъдат разположени ударни оръжия на Алианса, Москва ще укрепи войските по общата граница. „Нищо не може да застрашава сигурността на Русия“, написа той в своя канал в Telegram.
Зам.-външният министър на Русия Сергей Рябков нарече включването на Стокхолм към НАТО „грешка, която ще има мащабни последствия“. „НАТО не трябва да изпитва никакви илюзии, че Русия ще игнорира влизането на Швеция и Финландия във военния съюз“, каза той, цитиран от ТАСС и Reuters. Рябков предупреждава също, че „глобалната ситуация ще се промени драстично“.
Турция, която е членка на Алианса, също зае позиция против включването на Швеция и Финландия, защото приемат кюрдски бежанци, които Анкара смята за терористи.
Няколко страни вече обявиха твърдата си подкрепа за Швеция и Финландия за присъединяването им в НАТО. Френският президент Еманюел Макрон приветства влизането на Стокхолм и Хелзинки в Алианса.
Норвегия, Дания и Исландия излязоха със съвместно изявление, в което предлагат подкрепата си на Финландия и Швеция, в случай че двете скандинавски държави бъдат нападнати по време на кандидатстването им в НАТО. Норвежкият министър-председател Йонас Стойре заяви: "Заедно с Дания и Исландия, Норвегия е готова да окаже помощ на своите северни съседи с всички необходими средства, ако те станат жертва на агресия на своя територия, преди да получат членство в НАТО".
Междувременно в Прибалтика започват едни от най-мащабните в историята учения на НАТО за региона. Те ще се проведат в Естония в следващите две седмици и включват 15 хиляди военни от десет държави. Сред участниците са САЩ, Великобритания и войски от Финландия и Швеция.