Швеция вече е предприела важни стъпки, за да удовлетвори критериите на Турция за членството си в НАТО. Това обявиха генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг и шведският премиер Магдалена Андерсон след срещата си в Стокхолм.
Още: Руските власти са изчистили едва 0,03% от мазута от авариралите танкери в Черно море: Еколог
Още: Пътници във влак останаха блокирани с часове под Ламанша
Швеция и Финландия подадоха заедно молби за присъединяване към НАТО миналия месец – заради руската военна агресия в Украйна и опасенията за сигурността си. Така двете скандинавски държави изоставиха дългогодишната си политика на военен неутралитет. Те обаче срещнаха неочаквана опозиция от Анкара. Причината е, че Стокхолм подкрепя кюрдските сепаратисти, смятани в Турция за терористи.
Турският президент Реджеп Ердоган не е доволен, че Швеция и Финландия са приели представители на Кюрдската работническа партия и са наложили оръжейно ембарго срещу Анкара през 2019 г. – именно заради неговите действия срещу кюрдите, включително в Сирия.
„Приветствам факта, че Швеция вече е започнала да променя законодателството си за борба с тероризма и ще гарантира, че правната рамка за износ на оръжия ще отразява бъдещия ѝ статут на член на НАТО с нови ангажименти към съюзниците", заяви Столтенберг по време на пресконференцията с Андерсон в понеделник.
Още: Фицо и Путин се наговарят за мирни преговори, без да питат Украйна (ВИДЕО)
Още: Руски съд глоби TikTok с 3 милиона рубли
„Съществуват две важни стъпки, по които да се работи в отговор на притесненията на Турция“, отбеляза генералният секретар на Алианса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: От Нова година: Влизат в сила нови ограничения за пушенето в Милано
Премиерът на Швеция каза, че правителството е променило законите за тероризма и е в процес на „допълнителното им затягане“. „От 1 юли ще имаме още по-строго законодателство в областта на борбата с тероризма. Така че тук няма въпроси за това колко силно Швеция гледа на тази тема“, заяви тя, цитирана от Reuters.
Столтенберг допълни, че целта е приемане на Швеция и Финландия в НАТО „възможно най-бързо“. В контекста на руската война в Украйна и бавещия се процес за членство в Алианса, той каза, че би било немислимо как съюзниците няма да се притекат на помощ на Швеция, ако тя бъде нападната.
Припомняме, че през уикенда финландският президент Саули Нинистьо заяви, че страната му няма да се присъедини към НАТО без Швеция. „Ние вървим ръка за ръка, случаят на Стокхолм е и наш“, заяви той.
Още: В коледната нощ: Почина един от най-възрастните хора в света
Още: Украйна прати хуманитарна помощ на Сирия