Шведското правителство обяви в четвъртък нов пакет от военна помощ за Украйна, който ще включва бронирани бойни машини на пехотата и артилерийска система "Арчър" (Archer). Тя е считана за най-скорострелната гаубица в света.
Пакетът е на стойност 4,3 млрд. шведски крони - т.е. около 419 млн. долара, и ще включва също така леки, преносими противотанкови оръжия NLAW, оборудване за разминиране и щурмови пушки.
"Победата на Украйна в тази война е от почти неописуемо значение", заяви на пресконференция днес министър-председателят на Швеция Улф Кристерсон, като добави, че Украйна се сражава за свободата на цяла Европа. "Това е една от най-големите причини, поради които толкова много страни правят толкова много, за да помогнат на Украйна в момента. Моралната подкрепа е важна, но също така и съвместната ни сигурност", каза той, цитиран от "Ройтерс".
Швеция ще изпрати около 50 от своите бронирани бойни машини на пехотата "тип 90". Те могат да се използваат за транспортиране на до осем пехотинци и всяка е оборудвана с 40-милиметрово автоматично оръдие.
Правителството в Стокхолм обаче не уточни колко системи Archer ще достави на Киев. Швеция разполага с 48 системи Archer - самоходна оръдейна гаубица, монтирана на превозно средство, произведена от шведската Bofors BAE. Украйна отдавна проявява интерес да я добави в арсенала си.
В сърцето на системата има напълно автоматизирана 155-милиметрова гаубица/L52 и дистанционно управляема оръжейна станция M151 Protector. Те са монтирани на модифицирано шаси 6×6 на високопроходим влекач Volvo A30D. Екипажът и двигателният отсек са бронирани, а кабината е оборудвана с устойчиви на куршуми и осколки прозорци. Системата включва също така автомобил за снабдяване с боеприпаси, поддържащ автомобил, "суббоеприпаси" и управляеми снаряди M982 Excalibur.
Преди представянето на пакета в четвъртък Швеция обяви военна помощ за Украйна в размер на около 5 млрд. шведски крони, както и няколко транша хуманитарни доставки.
В момента Швеция е ротационен председател на ЕС, а също така подписа протокол за членство в НАТО, блокиран все още от две държави - Турция и Унгария.
По-късно тази седмица лидери в областта на отбраната от около 50 държави и НАТО ще се съберат в германската военновъздушна база Рамщайн, за да обсъдят как да снабдят Киев с повече оръжия. Очаква се фокусът да бъде върху това дали Германия ще изпрати бойните си танкове "Леопард" на Украйна, или поне ще одобри прехвърлянето им от трети страни.
ОЩЕ: Германия: Ако САЩ не пратят танкове на Украйна, и ние няма