Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще останат ли САЩ, Русия и Бразилия в "черния списък" на ЕС след 1 юли?

25 юни 2020, 06:48 часа • 3196 прочитания

Ще останат ли САЩ, Русия и Бразилия в "черния списък" на ЕС след 1 юли? Това е основен въпрос в американските медии през последните часове. В трите страни продължава да има много повече заразени от коронавирус от средното ниво за ЕС и има вероятност ЕС да блокира пътуващите от тези страни за Европа това лято.

ЕК препоръча отваряне на вътрешните граници от 15 юни, а на външните – от 1 юли

Посланиците на страните-членки обсъдиха в сряда критериите, според които могат да бъдат отворени външните граници на съюза, пише 24 часа.

Имало и списък със страни, на чиито граждани ще е разрешено да пътуват в ЕС от 1 юли. Но ако се съдело по последните работни документи, САЩ не са в него, казал анонимен европейски дипломат.

Пред посланиците в сряда е било посочено, че в САЩ през последните 14 дни случаите са 107 на 100 000 души, а в Европа - 16 на 100 000 души.

Други източници посочват, че имало два списъка - единия с 47 държави, в които броят на заразените на 100 000 население е по-нисък от средния в  ЕС, и друг с 54 държави, в които заразените са над 20 на 100 000.

ЕК пусна уебсайт за условията на пътуване в ЕС

Пред CNN обаче европейски източници са посочили, че списък със страни няма, а се работи по критерии за отваряне, като дискусиите не са приключили. Имало например предложение да не се блокират американците като цяло, а само идващите от определени щати с високи нива на зараза.

Исканията на Еврокомисията за отваряне на границите са само препоръчителни и всяка държава решава сама. Имало страни, които се страхуват да се отворят изобщо към трети страни, посочват медиите.

Според в. “The New York Times” освен за САЩ временното блокиране най-вероятно ще се отнася и за Бразилия и Русия, които в момента заемат второ и трето място по брой на заразени.

Случаят със САЩ обаче е най-деликатен заради дълбоките икономически и търговски връзки с ЕС. Критерият няма да е политически, а на първо място ще е опазването на здравето на европейските граждани, твърдят запознати с обсъжданията.

Ситуацията с пандемията ще се следи непрекъснато, като на всеки 2 седмици ще се правят промени.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес