Продължава преговорният процес относно процедурата по изключване на Русия от системата SWIFT. Подготовката за извеждането ѝ от международната банкова система е започнало, съобщават украинските информационни агенции, цитирайки външният министър Дмитрий Кулеба. Сигналите от различните страни обаче са противоречиви.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Европейския съюз
По думите на Кулеба френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан е изразил подкрепата на Франция за изключването на Русия от системата.
До този момент по-голямата част от Евросъюза се въздържа да предприема тази мярка - за привеждането ѝ в действие се обявиха само Франция, Кипър, Италия и Унгария.
Именно италианският премиер Марио Драги също е подкрепил в телефонен разговор с Володимир Зеленски идеята за изключване на Русия от глобалната разплащателна система SWIFT, обяви самият Зеленски в Twitter.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
This is the beginning of a new page in the history of our states 🇺🇦 🇮🇹. #MarioDraghi in a phone conversation supported Russia's disconnection from SWIFT, the provision of defense assistance. Ukraine must become part of the #EU.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 26, 2022
"Това е началото на нова страница в историята на нашите държави", написа Зеленски.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Изключването на Русия от международната банкова система е въпрос на дни, потвърдиха от Европейската централна банка, цитирани от Ройтерс и посочиха, че това ще е "болезнено решение и за двете страни".
Украинският президент Володомир Зеленски призова Германия и Унгария също "да проявят смелост" и да подкрепят инициативата, предаде Франс прес.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
По-рано изключването на Русия от SWIFT беше разглеждане като санкция, в случай на нападение над Украйна, но до решение не се стигна, заради опасения от "значителен икономически риск за Запада". Сред първите страни обявили се за тази мярка бе Великобритания.
Германия пък заяви в събота, че работи върху изключването на Русия от междубанковата система SWIFT по "целенасочен и функционален" начин, който би ограничил всякакви странични щети.
„В същото време работим спешно върху ограничаването на страничните щети от изключване от SWIFT, така че (мярката) да удари правилните хора“, заявиха външният министър Аналена Бербок и министърът на икономиката Робърт Хабек в съвместно изявление.
„Това, от което се нуждаем, е целенасочено и функционално ограничение на SWIFT“, добавиха те.
САЩ
Американският президент Джо Байдън също сериозно обмисля варианта за премахване на Русия от SWIFT, съобщи в събота следобед CNN. Американските служители и техните колеги от ЕС продължиха да претеглят заедно вариантите, включително и санкциите за премахване на отделни банки и образувания, вместо цялата руска икономика от мрежата, казват длъжностните лица. Ходът би се считал и като ядрената опция, когато става въпрос за отговор на нахлуването на Русия в Украйна. Байдън е подчертал сложността на блокирането на Русия от SWIFT, отбелязвайки, че САЩ не могат да се движат едностранно.
Какво е SWIFT?
SWIFT е основната защитена система за съобщения, която банките използват за извършване на бързи и сигурни трансгранични плащания. Чрез нея се позволява бързо и безпроблемно протичане на международната търговия, като така се превърна и в неин основен механизъм за финансиране. През 2020 г. около 38 милиона транзакции се изпращаха всеки ден през платформата Swift, което улеснява сделки на стойност трилиони долари.
Кой притежава SWIFT?
SWIFT, основана през 70-те години на миналия век, е кооперация от хиляди институции-членки, които използват услугата. Базирана в Белгия, тя остава неутрална в търговските спорове, като се управлява главно като услуга на своите членове.
Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна