Шпионският скандал във Великобритания: Трима българи са признати за виновни

07 март 2025, 17:48 часа • 1950 | прочитания

Трима български граждани бяха признати за виновни в шпионаж в полза на Русия във Великобритания. Това са - 33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев, предава BBC. Триото е осъдено за заговор за шпионаж, докато Катрин Иванова получава и присъда за притежание на множество фалшиви документи за самоличност. Припомняме, че другите българи по случая Орлин Русев, Грейт Ярмут, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов също се признаха за виновни

Всички те бяха задържани в Обединеното кралство през февруари 2023 г. Разследването твърди, че обвиняемите заедно с други, са „шпионирали в полза на Русия“ между 2020 г. и 2023 г.

Какво са правили?

Клетката е предприемала подробно наблюдение на хора и места, набелязани от Русия, включително разследващи журналисти и американска военна база в Германия. Кръстосвали сат Европа от базата си в Обединеното кралство.

Ключови мишени са били разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, чиято работа включва разкриване на ролята на Русия в атаките с нервнопаралитичен агент срещу руския опозиционен лидер Алексей Навални през 2020 г. и Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 г.

По време на процеса прокурорът Алисън Морган Кей Си каза, че шпионската клетка е била „усъвършенствана в своята методология; извършване на дейност по наблюдение на лица и места; производство и използване на фалшиви самоличности и внедряване на напреднали технологии за придобиване на информация“. ОЩЕ: Британски прокурор: Обвинените в шпионаж българи са знаели какво правят

Шпионската база на Русев е била крайбрежна къща за гости в Грейт Ярмут, Норфолк, която според полицията съдържаше „съкровищница“ от шпионски устройства и оборудване, включително камери, скрити във връзки, камера, скрита във фалшива скала, и очила, съдържащи записващо оборудване.

Полицейското разследване е получило 221 мобилни телефона, 495 SIM карти, 11 дрона и устройства, позволяващи извличане на данни от телефони и подслушване на Wi-Fi активност.

Снимка: Bulgarian Social Platform Българска социална платформа/Facebook

Зараждането на шпионската клетка

Шпионската клетка е работила под ръководството на Русев, който от своя страна получавал инструкции от Ян Маршалек. Това е  австрийският гражданин, който се издирва в Германия за предполагаемата му измама, свързана с компанията за финансови услуги Wirecard. Той беше описан от прокурорите като "посредник на руските разузнавателни служби".

Русев и Маршалек са се срещнали преди десетилетие, като впоследствие Русев е бил вербуван за шпионин. След това е вербувал и други българи за извършване на шпионски операции. ОЩЕ: Обвинените в шпионаж българи в Лондон получили оферта за убийството на критик на Путин

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес