Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел заявиха, че очакват правителствата на САЩ и Дания да предоставят обяснения относно твърденията за шпионаж от страна на Вашингтон на европейски съюзници с помощта на Копенхаген, пише БГНЕС.
Още: Масирана атака с дронове и пожар в района на руско военно летище (ВИДЕО)
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
"Това не е приемливо между съюзници и още по-малко между съюзници и европейски партньори", каза Макрон, а Маркел добави, че е съгласна с коментарите на френския лидер.
В разследващ доклад в неделя датската обществена телевизия Danmarks Radio и други европейски медии съобщиха, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е подслушвала топ политици в Германия, Швеция, Норвегия и Франция. Това е ставало с помощта на датски подводни интернет кабели и се е случвало между 2012 и 2014 година.
Министърът на отбраната Трине Брамсен, която е министър на отбраната на Дания от юни 2019 г., е била информирана за шпионажа през август 2020 г., според DR. Тя заяви пред обществената датска медия, че „системното подслушване на близки съюзници е неприемливо“.
Още: Макрон обяви новото френско правителство
Още: Посланикът на Киев в Полша: Първата част от Украинския легион замина за Украйна
Германският канцлер Ангела Меркел, тогавашният министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер и тогавашният лидер на опозицията Пеер Щайнбрук са сред политиците, които са шпионирани от САЩ. Шпионажът е подробно описан в таен вътрешен доклад на работната група на FE с кодово име "Операция Dunhammer" и е представен на висшето ръководство на FE през май 2015 г., твърди датската медия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изпълнено обещание: Киев получи от Германия ракетни установки и системи за ПВО
Още: Нарушава традицията: Чарлз III ще отправи коледното си послание от параклис
"Това е изключително сериозно, трябва да видим дали нашите партньори в ЕС, датчаните, са допуснали грешки или смущения в сътрудничеството си с американските служби," каза по-рано френският министър по европейските въпроси Клеман Бон пред радио Франс Инфо. Той добави, че също би било много сериозно, ако се окаже, че Вашингтон е шпионирал лидерите на ЕС. "Между съюзниците трябва да има доверие, най-малкото сътрудничество, така че тези потенциални факти са сериозни", каза министърът.