Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Схемата за уседналост гарантира правата на българите във Великобритания след Brexit

30 януари 2020, 17:40 часа • 4266 прочитания

„Това, което всички български граждани трябва да направят, е да кандидатстват по схемата за уседналост, защото именно чрез нея те могат да гарантират своите права след Brexit и след края на преходния период. Единственото изключение правят българи, които вече са се сдобили с британски паспорт. Има предостатъчно време да се кандидатства по схемата. Крайният срок е 30 юни 2021 година. Самата процедура по кандидатстване е сравнително лесна“. Това каза пред БНР Васил Асенов, ръководител на службата по трудови и социални въпроси в посолството на България в Лондон.

Европейския парламент окончателно гласува споразумение за излизане на Великобритания от Европейския съюз.

Посолството на България в Лондон е публикувало пълна информация на електронната си страница. Над 140 хиляди български граждани са подали заявления към края на 2019 година. Отворена е директна телефонна линия към посолството.

„Има известна разлика между броя на българската общност и хората, които са поискали заявления, подали са заявления по схемата за уседналост и това се дължи на няколко отделни фактора. Първото е, че едно лице може да подаде повече от едно заявление. От друга страна прави впечатление, че много хора се презастраховат и кандидатстват за временен статут на уседналост, въпреки че са наясно, че в бъдеще няма да могат да отговорят на условията за постоянен статут, но по този начин си гарантират достъп до пазара на труда през следващите няколко години. Типичен пример са сезонните работници, които така или иначе не са включени в бройката и статистическите данни за броя на българската общност“, допълни Асенов.

До момента от 2,7 милиона подадени заявления от всички европейски граждани, които работят във Великобритания, има едва шест отказа и всички те са заради тежки престъпления.

След края на 2021 година ще влязат в сила новите имиграционни разпоредби на Великобритания.

„За съжаление все още нямаме точна представа какво ще представляват те, освен че ще бъде точкова имиграционна система и освен това, че свободното движение на хора в настоящия си вариант ще приключи“, изтъкна Асенов.

Студентите, които вече учат във Великобритания, имат право да кандидатстват по схемата за уседналост и ще завършат обучението по условията, по които са започнали.

„За настоящата календарна година 2020-2021 условията също ще се запазят. За следващи години, предполагам за 2021-2022, че условията ще бъдат публикувани някъде в средата на настоящата година, така че всички ще очакваме с нетърпение да видим Британската страна какво ще реши“, каза Васил Асенов.

Великобритания заяви, че ще намали броя на имигрантите с ниска квалификация.

„Така че с въвеждането на новите имиграционни правила от началото на 2021 година, това действително може да се реализира. Това обаче не засяга сезонните работници, които са се сдобили със статут по схемата за уседналост. Те ще имат право на достъп до пазара на труда и много голяма част, както казах, се презастраховат и кандидатстват за статут“. Още за предизвикателствата след Brexit прочетете тук

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес