Световната здравна организация (СЗО) е загрижена, че много специалисти напускат медицината поради тежките условия на труд по време на пандемията от COVID-19 и липсата на адекватна подкрепа. Това обяви в понеделник на брифинг в Женева генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, който обърна внимание на нарастващия проблем с недостига на лекари и медицински сестри в света.
Още: След руски плен: Цял автобус украински войници се завърна в Украйна (ВИДЕО и СНИМКИ)
Още: Примирие ли: Зеленски обяви нова руска атака срещу Украйна
"Загрижени сме, че много професионалисти напускат системата. Много страни, включително страни с високи доходи, губят своите здравни специалисти и това се дължи на covid", каза той. Лекарите и медицинските сестри „работят ден и нощ вече повече от две години и много от тях се умориха без да бъдат признати за работата си“.
Ръководителят на СЗО припомни, че в началния етап на пандемията е имало „много подкрепа“ за медицинските работници. „Това обаче трябва да се превърне в действие: правителствата трябва да помогнат за подобряване на условията на труд по отношение на заплащането, обучението и друга подкрепа“, каза Гебрейесус.
"Covid се превърна в предизвикателство за цялата система на здравеопазване. Във време, когато трябва да увеличим броя на работниците - медицински сестри и лекари, ние всъщност ги губим", продължи генералният директор на СЗО. По думите му се наблюдава сериозен недостиг на медицински специалисти - поне 8 милиона души, „още преди Covid“. Сега тази ситуация дори се влошава, каза той. Ръководителят на СЗО отбеляза, че "разбира разочарованието на здравните работници". Той призова медиите да „напомнят на страните наистина да инвестират в здравните системи, особено в работната сила“.
Още: Контрапротестите в Сърбия: Вучич обяви край на "цветната революция" и заплашва с репресии?
Още: Два джакпота паднаха в Сърбия само за една вечер
Гледайки напред, Гебрейесус каза: „2022 трябва да бъде годината, в която ще сложим край на пандемията. Също така трябва да бъде годината, в която всички страни инвестират в подготовката за бъдещи бедствия от такъв мащаб“. Ръководителят на СЗО призова държавите да отделят ресурси за създаването на устойчиви здравни системи, базирани на първична здравна помощ, с универсален достъп до здравни услуги, пише БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Путин обяви великденско примирие (ВИДЕО)
Още: Харков се възстановява от атаката на Разпети Петък: Ранени деца и унищожени блокове (ВИДЕО)
По данни на СЗО към 20 декември, от началото на пандемията, в света са регистрирани 273 900 334 потвърдени случая на инфекция с коронавирус и 5 351 812 смъртни случая.