Стартирането на газопровода "Северен поток 2" ще сложи край на "украинския монопол" по въпросите на транзита на газ, заяви в интервю за германското издание Frankfurter Allgemeine Zeitung ръководителят на австрийския концерн OMV, участващ в изпълнението на проекта "Северен поток 2".
Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
След стартирането на газопровода източноевропейските страни ще загубят възможността да поставят прекалено високи цени за транзит, което е положително нещо от гледна точка на конкуренцията, казва Райнер Зеле, цитиран от БГНЕС.
Според него обаче Украйна не трябва да бъде пренебрегвана, тъй като Европейският съюз ще се нуждае от повече синьо гориво след като се отказа от атомната енергия и въглищата.
Ето защо енергийните компании, включително OMV, ще се интересуват от използването на всички налични транзитни маршрути, добавя Зеле.
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Има ясен баланс между Европа и Москва по енергийния въпрос, твърди още ръководителят: единият се нуждае от газ, а другият – от пари от неговата продажба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
Той също така припомни, че Русия за последните 50 години остава надежден доставчик на синьо гориво.
"Северен поток 2"
Проектът за газопровод "Северен поток 2" предвижда изграждането на два тръбопровода от руския бряг през Балтийско море до Германия. Общият капацитет на газопровода ще бъде 55 млрд. куб. м газ годишно. Очаква се проектът да бъде реализиран по-късно тази година.
Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му
Още: От днес: Плащаш, ако искаш във Великобритания - нов документ и за ЕС (ВИДЕО)
Киев активно се бори срещу „Северен поток 2“, страхувайки си да не загуби приходите от транзита на руско гориво. Редица европейски страни, като Полша, Латвия и Литва, както и САЩ, които се опитват да продават техния втечнен природен газ в ЕС, са негативно настроени към проекта.