Шефът на МААЕ: Има опасност от ядрен инцидент в Курска област

27 август 2024, 18:50 часа • 1745 | прочитания

"Има опасност от ядрен инцидент“, заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси след днешното си посещение в Курската атомна електроцентрала.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

По думите му положението е сериозно, предаде Ройтерс.

Русия твърди, че централата многократно е била обект на атаки от страна на украинските сили, които се намират на 40 километра оттам, след като на 6 август те навлязоха в Русия.

На специална пресконференция по темата Гроси уточни, че Курската АЕЦ е изключително уязвима, тъй като няма изграден защитен купол.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

Той посочи, че централата работи в близки до нормалните условия, но това означава, че проблемът по отношение на нейната безопасност става още по-сериозен.

„Наличието на атомна електроцентрала от този тип толкова близо до точка на съприкосновение или военен фронт е изключително сериозен факт“, заяви ръководителят на МААЕ.

Още: Киев след обвиненията на Путин за атака по АЕЦ "Курск": Русия може сама да извърши тази провокация

Съобщение и от "Росатом"

"Генералният директор на МААЕ имаше възможност да наблюдава въздействието на ударите, нанесени от Украйна върху промишлената площадка на АЕЦ "Курск", както и да оцени рисковете за ядрената безопасност, породени от атаките срещу съоръжението" - това гласи ключовата част на официалното съобщение на "Росатом" за Курската АЕЦ. Със съобщението Русия директно внушава, че е имало целенасочени украински удари по АЕЦ-а.

Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)

Още: Земетресение разлюля Исландия

"Рафаел Гроси успя да се убеди, че блок 3 на Курската АЕЦ продължава да работи на инсталираната си мощност, а четвърти е бил в планова профилактика. Бяха му демонстрирани конструктивните особености на реакторите от типа РБМК. Делегацията на МААЕ наблюдава и напредъка на строителството на АЕЦ „Курск II“, което върви по план", добавят руснаците.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес