Шефът на Европейският изследователски съвет (ЕИС) е подал оставка, потвърди днес ЕС, на фона на съобщения, че причината е европейският отговор на пандемията от коронавирус, предаде AFP, цитирана от БНР.
Мауро Ферари, който пое председателския пост в европейската изследователска агенция през януари, заяви пред Financial Times, че е „изключително разочарован“ от отговора на блока за пандемията, която тежко засегна Италия и Испания. Той се оплака, че е срещнал "институционални и политически пречки" на опитите да се създаде научна програма за борба срещу вируса.
"Мислех, че в момент като този най-добрите учени в света трябва да бъдат снабдени с ресурси и възможности за борба с пандемията, с нови лекарства, нови ваксини, нови диагностични инструменти, нови динамични поведенчески подходи, основани на науката, които да заменят често импровизираните интуиции на политическите лидери." Това каза професорът и допълни, че стратегията, която е предложил за борба с вируса, е била отхвърлена единодушно от научния съвет на ЕИС, защото била срещу обичайния начин на работа на съвета.
Той обаче е получил втори шанс, когато Урсула фон дер Лайен го е помолила за мнение относно справянето с пандемията. След това е разработил план, "към който тя допринесе със съществени указания".
"Самият факт, че работих директно с нея, създаде вътрешна политическа гръмотевична буря", заяви шефът на ЕИС.
Ферари се оплака от "пълното отсъствие на координация на политиките в здравеопазването между държавите членки и непрекъснатото противопоставяне на инициативите за съгласувана финансова подкрепа в ЕС".
Говорител на Европейската комисия изрази съжаление за оставката на Ферари, подадена едва 3 месеца след поемането на поста.
Оставката на Ферари, подадена лично пред председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, влиза в сила веднага, съобщи говорителят на ЕК Йоханес Барке. Като защити действията на Комисията, той подчерта, че по бързата процедура са одобрени 18 изследователски и научни проекти за борба с коронавируса, а други 50 проекта на Съвета също се включват в рамките на общите усилия на ЕС.
Ферари напомни пред вестника, че се е присъединил към Европейския изследователски съвет (ЕИС) като горещ привърженик на ЕС, на начинът, по който Съюзът е реагирал на коронавируса, е променил мнението му.
Той посочва, че стратегията, която е предложил за борба с вируса, е била отхвърлена единодушно от научния съвет на ЕИС, защото била срещу обичайния начин на работа на агенцията.
Шейсатгодишният проф. Мауро Ферари, който има италианско и американско гражданство, е смятан за един от пионерите в наномедицината. В продължение на десетилетия той работи в САЩ, преди да приеме поста в ЕИС.
Професорът остава хоноруван преподавател във Вашингтонския университет по фармация. Сега той планира да създаде международна изследователска инициатива за борба с коронавируса в САЩ.
ЕИС е създаден през 2007 г. за общоевропейски върхови изследвания, като през 2019 г. имаше бюджет от над 2 милиарда евро.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 8 април