Сериозни проблеми с достъпа до редица уеб сайтове и мобилни приложения в Русия

30 януари 2024, 23:50 часа • 1712 прочитания

Тази вечер из цяла Русия имаше проблем с достъпа до уеб сайтовете от домейн зоната ".ru", а властите заявиха, че това се дължи на технически проблем, предаде ДПА. Появиха се и съобщения за неработещи банкови приложения, както и за ограничен достъп до социални мрежи, онлайн магазини, портали за правителствени услуги и новинарски сайтове.

Още: Планът "Небесен щит": 120 европейски изтребители могат да защитят небето над Украйна

Още: Кая Калас: Европа има нова инициатива за Украйна - една страна вече няма да може да блокира останалите

Още: Украйна във възторг: Интернетът на Путин е спрян от "кибердоброволци"

Руското министерство на дигиталното развитие заяви, че става въпрос за техническа неизправност, която скоро ще бъде отстранена. Въпреки това ведомството не посочи конкретната причина за срива, който засегна няколко района на страната. Същевременно уеб сайтовете извън домейн зоната ".ru" като цяло останаха достъпни.

Още: Най-голямата хостинг компания спира да работи с Русия

Още: И тако, и вако: Каква е ролята на Ердоган в преговорите за Украйна и отношенията му с Путин и Тръмп?

Още: Масов бой пред кметството в Белград - полиция и охранители срещу протестиращи (ВИДЕО)

Независими технически експерти предупредиха, че Москва работи по план за създаването на независим руски интернет и че опитите за заобикаляне на инфраструктурата, управляваща глобалния трафик, могат да доведат до сривове и прекъсвания, предаде БТА.

Още: Една трета от световното население все още няма интернет

Още: Порошенко призна, че говори със САЩ, но се оправда за Зеленски и изборите

Още: Румъния се тресе: Арести заради преговори с Русия за излизане от НАТО и за нов държавен ред

В Москва например таксиметрови шофьори често се оплакват от неправилно работещи навигационни системи. Периодично прекъсва и достъпът до социалните мрежи "УатсАп" (WhatsApp) и "Телеграм" (Telegram). Освен това руската държава цензурира хиляди сайтове, чието съдържание не отговаря на възгледите на правителството, отбелязва ДПА.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес