Силуетът на най-северния шведски град Кируна се определя не от сгради, а от гигантски насипи с шлака. От години в този район отвъд полярния кръг се добива желязна руда. Но земните недра крият много повече богатства: отдавна е известно, че там има залежи на редки почви и метали.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Дълго време обаче не беше ясно какви са точно те. Ако съдим по оценката на шведската минна компания LKAB, става дума за сензационна находка. „И без да надценяваме геополитическото значение на откритието, то може да е нашият шанс да намалим зависимостта си от Китай“, заяви шефът на компанията Ян Мострьом.
Китай доминира световния пазар на редки метали, които се използват за производството на смартфони, електромотори или вятърни турбини. Ако находището в Швеция съдържа 1 милион тона редкоземни оксиди, запасите на Китай се изчисляват на 44 милиона тона. Също и други страни по света, например Русия, притежават значително повече земни богатства от тези под Кируна.
Какво съдържа находището в Швеция?
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
И второто най-голямо находище на редкоземни метали в Европа се намира в Швеция – Нора Кер. То е около 5 пъти по-малко от това в Кируна –до 200 хиляди тона, но с по-високо съдържание на ценни метали в рудата. Според германския експерт Йенс Гуцмер, ръководител на Института „Хелмхолц“ за технология на ресурсите, всички налични находища в света имат по-висока концентрация на редки метали от тази в Кируна. За сравнение: находището в Маунтийн Пас, САЩ, е с концентрация от 3,8 тегловни процента, а това в Маунт Уелд, Австралия, дори има 8 тегловни процента съдържание на редки оксиди в тон руда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Никога няма да признаем окупираните територии за част от Русия
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Германският геолог Томас Хилебранд се съмнява в рентабилността на добива в Швеция. „По моя информация в Германия има залежи от почти същия порядък, добивът от които обаче не е икономически изгоден“. Според експерта това означава, че и занапред тези метали навярно ще могат да се набавят значително по-изгодно чрез внос от Китай. Той твърди, че именно от цената ще зависи от кои находища в света ще се добиват редкоземни метали в бъдеще.
Години ще минат докато започне добивът
Тепърва ще става ясно какви количества ще може да добива и продава Швеция, както и кога най-рано би могъл да започне добивът на редки метали в Кируна. Процедурата изисква време – първо минната компания трябва да получи разрешение за добив, казва изпълнителният директор Мострьом. "Ако открием мината в съответствие с действащите днес процедури за издаване на разрешителни, това ще отнеме 10 до 15 години. Ако искаме зеленият преход да успее, трябва значително да ускорим процеса“, казва той.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Това със сигурност е било чуто и от представителите на ЕС, които тези дни са на посещение в Кируна. Швеция тъкмо поема временното председателство на Европейския съвет, а времето за обявяването на новината за новото находище със сигурност не е било избрано случайно. Европейската комисия (ЕК) вече се ангажира да подпомага проекти за добив на суровини като този в Кируна.
Източник: Дойче веле