Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сделката редкоземни метали срещу оръжие: Голямата украинска стръв за Тръмп

17 февруари 2025, 13:00 часа • 2882 прочитания

Украйна може да се похвали с огромни запаси от илменит - черен или стоманеносив на цвят минерал, който е основната суровина за топене на титан. Той се съдържа в пясъците, които се простират на много километри по протежение на разкъсваната от войната източна част на страната. Повечето от тези запаси не се разработват в момента както заради войната, така и заради държавната политика на страната, която е заложила в експлоатацията им сериозни трудности. 

Но ситуацията може да се промени, ако бъде сключена сделка с администрацията на Тръмп за обмен на критични минерали срещу продължаващата американска военна помощ. Припомняме, че това бе предложено за пръв път миналата година от президента Володимир Зеленски - предложението бе една от точките в неговия План за победа и той явно правилно прецени, че това ще представлява интерес за новия американски президент Доналд Тръмп.

Украйна е най-богатата страна в Европа на редкоземни метали

Титанът, използван в аерокосмическия, отбранителния и индустриалния сектор, е много търсен, а САЩ са водещият вносител на илменит. Освен това САЩ са основен потребител и на важни минерали като литий и галий, два елемента, от които Украйна също има доказани запаси. В замяна на тях Украйна може да продължи да получава постоянен поток от американско оръжие, за да изтласка руската армия от земите си.

Още: Неофициално: Зеленски отказал да подпише отстъпването на 50% от редкоземните минерали на САЩ?

"Украйна е най-богатата страна в Европа по отношение на запаси от редкоземни елементи. Стойността им е между 2 и 7 трилиона долара." Това са думи на сенатора републиканец Линдзи Греъм в интервю за Fox News. 

В интерес на САЩ е тези богатства да не попаднат в ръцете на Русия

"Изключително важно е украинците да са готови да си сътрудничат с нас, а не с руснаците. Следователно в наш интерес е да се уверим, че Русия няма да завземе тази територия" - това също бе казано от Линдзи Греъм в същото интервю.

Още: Като прелъстява ЕС с най-ценното си: Украйна играе номера на китайката на Тръмп*

Припомняме, че поради руската окупация на части от Запорожка, Донецка и Луганска области, Украйна е загубила част от тези находища. Но по думите на украинския президент Володимир Зеленски загубите са около 20% от тези ресурси - останалите все още са на контролираните от Украйна територии. Залежи на литий, графит, титан, уран има далеч от фронтовата линия.

Например, според Държавната служба по геология на Украйна, страната е сред първите 5 държави в света по проучени запаси от графит. В Украйна има шест такива находища, но се експлоатира само едно – в Кировоградска област.

Снимка: Getty Images

Скъпо начинание за милиарди долари

Освен това макар добивът на редкоземни метали да е печеливш, това е много скъпо и дългосрочно начинание. От оформянето на договора до добива на първия тон от дадена руда може да минат между 10 и 15 години. Плюс това повечето от находищата на редкоземни метали в Украйна все още не са проучени. Следователно е доста трудно да се изчислят обемите на тези запаси и каква печалба може да се извлече от тях.

Още: Срещата между Зеленски и вицепрезидента на САЩ бе отложена за доизясняване на меморандума за украинските редкоземни метали

Друг момент - има находища на уран и други елементи, над които са разположени населени места, изградени са инфраструктура, пътища, газопроводи, електропроводи и така нататък, което означава, че няма как да бъдат изселени съответните селища, за да се правят проучвания.

В Кировоградска област в Централна Украйна има кариера за илменит, която нейният собственик се опитва да разработи съвместно с американски компании, пише Independent. Но има много неизвестни, които пречат това богатство да донесе печалба: огромните производствени разходи, лицензионните условия и неяснотата дали тази сделка ще бъде подкрепена от гаранции за сигурност.

Украинските бизнесмени са скептични

Много украински бизнесмени, работещи в този сектор, гледат скептично на осъществимостта на сделката.

Още: Спомен: Путин в съюз с НАТО. Аферата с редките елементи в Украйна – време за одит (ОБЗОР - ВИДЕО)

Тази промишленост е изключително капиталоемка и може да даде резултати чак след години или дори десетилетия, тъй като геоложките данни са или ограничени, или класифицирани. Мнозина се чудят при какви условия американските компании са готови да поемат рискове, за да развият индустрията и дали сегашните украински закони, които досега възпираха местните бизнесмени, ще могат да бъдат адаптирани, за да приемат чуждестранните инвеститори.

Важен момент е и това, че американските компании, изразили интерес да инвестират, искат да са сигурни, че техните милиарди ще бъдат защитени, в случай че войната се възобнови.

Снимка: iStock

Американските бизнесмени ще защитават интересите си от Русия, Китай и всички останали

Президентът на "Велта", водеща украинска компания за добив на титан, Андрий Бродски е заявил през AP, че веднъж вложат ли стотици милиарди в тази индустрия, американците като много прагматични хора, ще защитят печалбите си на украинска земя. "Те ще защитават интересите си срещу Русия, Китай, Северна Корея, Иран и всеки друг. Те ще защитават това, което смятат за свое", казва той.

Още: Предимството на Украйна, заради което Тръмп няма да спре американската помощ

Не бива да се пропуска обаче и още един много важен момент. Според конституцията на Украйна всичко в недрата на земята принадлежи на украинския народ. А сред украинското общество вече се чуват много гласове на неодобрение за подобна сделка - хората се опасяват, че богатствата на земята "се раздават". И това може да се окаже също сериозна трудност пред бъдещата сделка. "Кой е дал разрешение? Имал ли е това право?", са в момента често задавани въпроси сред украинците. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес