Посолството на САЩ в Москва призова Кремъл да освободи задържания репортер на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович.
Още: Забранено преди 30 години оръжие се връща: То не зачита никакви примирия
Още: Четвърт милиард евро за отбрана: Гърция стяга редиците
"В този процес не става въпрос за доказателства, справедлив процес или върховенство на закона. Става въпрос за използването на американски граждани от страна на Кремъл за постигане на политическите му цели", се казва в изявление на посолството в социалните мрежи.
ОЩЕ: Руският съд ще решава съдбата на американския журналист Гершкович при закрити врата
Делото започна при закрити врата
Американският журналист от в. "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович, който бе арестуван преди 15 месеца в Русия по обвинение в шпионаж, се яви днес на съдебно заседание при закрити врата в град Екатеринбург.
Още: Още нови изтребители: Швеция е военен Дядо Коледа за Украйна (ВИДЕО)
Още: 8000 мъже и жени затворници в редиците на украинската армия и напливът не спира
Руската главна прокуратура съобщи този месец, че Гершкович е обвинен в "събиране на секретна информация" по заповед на ЦРУ за дейността на руското военно предприятие "Уралвагонзавод". Става въпрос за завод на около 150 километра северно от Екатеринбург, който произвежда и ремонтира танкове и друго военно оборудване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Старата дама НАТО е травмирана от Тръмп. Кошмарен сценарий за Източна Европа
Още: Като убийството на Евгения: Откриха тялото на италианска студентка в куфар (ВИДЕО)
ОЩЕ: САЩ и Кремъл преговарят за освобождаване на американски журналист, Путин с условие
Според прокуратурата 32-годишният Гершкович е събирал секретна информация за производството на танкове, които Русия използва за войната си в Украйна. Ако бъде признат за виновен, което е почти сигурно, Гершкович може да получи до 20 години затвор. Над 99% от подсъдимите в Русия са осъждани на затвор.
"Уолстрийт джърнъл" и американското правителство отричат всички обвинения срещу Гершкович и посочват, че той просто е изпълнявал служебните си задължения на репортер, акредитиран от руското министерство на външните работи.
Още: Полицай беше брутално убит в Косово
Още: Русия и Украйна с еднаква тактика към Тръмп: Коя първа ще изчерпи търпението му