Министър-председателката на Финландия Сана Марин каза, че се надява Западът да се е научил как да се справя с Русия, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Още: Кои звезди влизат в списъка с най-високи почести на Великобритания?
Още: Франция удари обекти на „Ислямска държава“ в Сирия (ВИДЕО)
Ако Украйна беше членка на НАТО, сега там нямаше да има война, каза Марин вчера на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. Тя допълни, че това е причината Финландия и Швеция да изявят желание да се присъединят към военния съюз.
"Искаме да се присъединим към НАТО, тъй като никога повече не искаме да има война във Финландия. С Русия преди сме били във война", каза Марин пред журналиста Фарид Закария.
Също така е важно да погледнем назад към 2014 г., когато Русия атакува и окупира Кримския полуостров в Украйна, подчерта още премиерката на Финландия.
Още: Шолц осъди опита на Мъск да влияе върху изборите в Германия
Още: Украйна свали ракета "Кинжал", но не и руски и севернокорейски балистични ракети (ВИДЕО)
Ако имаше по-твърд отговор от страна на Европейския съюз, включително "много по-строги мерки", тогава "резултатите от историята щяха да бъдат различни", добави Марин.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Подпалиха два влака край Москва (ВИДЕА)
Още: Мицкоски за ЧНГ: Пропусна "Северна", поздрави гражданите на Македония (ВИДЕО)
Тя заяви още, че Финландия е готова да подкрепя Украйна във войната с Русия толкова дълго, колкото е нужно, било то година, две, пет, десет или петнадесет години, предаде Ройтерс.
През 2022 г. финландското правителство даде повече от 300 милиона евро в подкрепа на Украйна, като 190 милиона от тях бяха за снабдяване с отбранителна техника.
След десетилетия неутралитет Финландия и Швеция кандидатстваха за присъединяване към западния отбранителен съюз като отговор на руската инвазия в Украйна през февруари миналата година.
Още: Турското разузнаване неутрализира един от лидерите на ПКК
Още: Гръцката столица посреща Новата година с безшумни фойерверки
Въпреки това приемането им в блока изисква единодушно одобрение, а Турция и Унгария не са съгласни с допускането на страните в НАТО.