Световното население през 2020 г. и 2021 г. е нараствало с по-малко от 1% годишно за първи път от Втората световна война насам. Общото население на Европа в периода на пандемията от коронавирус дори е намаляло. Това сочи доклад на ООН, съобщава Financial Times.
Още: Дрон за малко да свали пътнически самолет край Дубровник
Още: Руски бивш военен съсипа руската пропаганда: Леем тонове кръв и казваме на това "победа" (ВИДЕО)
Прогнозата е, че населението на 61 страни ще намалее с най-малко 1% между 2022 г. и 2050 г., а ниската раждаемост в съчетание с по-доброто здравеопазване, ще ускори застаряването на населението.
Нарастващият дял на възрастните хора в много страни по света ще се отрази негативно на икономическия растеж и публичните финанси и ще постави нови политически предизвикателства.
Въпреки по-бавния растеж обаче световното население вероятно все пак ще премине границата от 8 милиарда през тази година, а през следващата се очаква Индия да изпревари Китай като най-гъсто населената страна в световен мащаб. Очаква се световното население да достигне своя връх от 10,4 милиарда през 2080 г. и след това да започне да намалява - първият спад, прогнозиран в годишен доклад на ООН.
Още: Украйна се отказва от Крим, за да има мир? Киев подкрепя 9 от 10 аспекта на идеите на САЩ
Още: Папата не прие Джей Ди Ванс
Населението на Европа е намаляло със 744 000 души през 2020 г. и с 1,4 милиона през 2021 година. Това е най-големият спад на който и да е континент от началото на воденето на статистика през 1950 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В подкрепа на Екрем Имамоглу: Опозицията в Турция готви нов митинг