Руската прокуратура подкрепи искането за лишаване от свобода на опозиционния лидер Алексей Навални за няколко години по стари обвинения.
Това стана, след като вчера полицията задържа огромен брой протестиращи в цялата страна, предаде Франс прес.
Това беше вторият уикенд на масови протести заради ареста на Навални. Заради тях властите наложиха безпрецедентна блокада на центъра на Москва.
Задържането на Навални и репресиите срещу протестиращите предизвикаха възмущение на Запад.
В изявление Главната прокуратура на Русия посочи, че подкрепя искането на затворническата служба за промяна на условната присъда на затвор. "Това предложение се разглежда за законно и обосновано", се казва в изявлението.
Във вторник се разглежда възможността за превръщане на условната присъда на Навални в ефективно лишаване от свобода. Причината е, че е нарушил условията на решение от 2014 г. По това време той е осъден на три години и половина условно по обвинение в присвояване по прословутото дело "Кировлес".
Условната присъда ще бъде оттеглена, тъй като Навални вече е излежал част от присъдата под домашен арест, остават още две години и половина, каза адвокатът му. Непосредствено преди съдебното заседание прокурорът заяви, че искането е "законно и обосновано".
Германският министър на правосъдието Кристин Ламбрехт остро разкритикува действията на силите за сигурност в Русия. Арестите и полицейското насилие срещу мирни протестиращи са "явно пренебрегване на Европейската конвенция за правата на човека и руската конституция", заяви политикът от Германската социалдемократическа партия. Държавното ръководство "вече дори не си придава вид на правовата държава, зачитайки свободата на изразяване и демокрацията". Вместо да продължи да преследва Навални и неговите поддръжници, "наказателните разследвания трябва най-накрая да започнат да изясняват нападението с отровата", поиска министърът.
Говорителят на външната политика на парламентарната група на Християндемократическият съюз и Християнсоциалния съюз Юрген Хард заявява пред „Дойче Веле“ , че в контекста на случващото се в големите руски градове е трудно да си представим, че парламентарните избори, предвидени за есента, ще бъдат свободни и демократични. Очевидно опозицията "няма начин да се артикулира".
Русия нарушава "всички правила на Съвета на Европа", на които тя самата е член. ЕС сега трябва да действа единно. Имайте предвид обаче, че не искаме да засягаме руския народ, например със санкции, искаме Путин и неговият ръководен екип в Кремъл да променят поведението си", казва Хард.
Въпреки масовите арести, представителят на ЕС по външните работи Жозеп Борел се придържа към планираното посещение в Русия. На срещите си в Москва през втората половина на седмицата Борел искаше да говори за Навални, съобщи говорител. Освен това ЕС се опитва да се срещне лично със задържания критик на Кремъл. По-рано Борел осъди "прекомерното използване на сила" срещу протестиращи и журналисти в Туитър.
Руският президент Владимир Путин остава категоричен и отхвърля всеки диалог с привърженици на Навални. "Не може да има разговор с хулигани и провокатори", каза говорителят на Путин Дмитрий Песков пред репортери. По-скоро трябва да реагирате с "крайната строгост на закона", добави той.