Руски войници дават подкупи, за да не воюват

30 ноември 2023, 22:17 часа • 1907 | прочитания

Данните съобщи вестник "Новая газета Европа", като се позова на майката на бивш затворник, вербуван да се бие в Украйна. Жената цитира пред изданието думите на сина си, че подразделението му "Щурм Z" не участва в бойни действия благодарение на "многомилионни подкупи".

Още: Дрон за малко да свали пътнически самолет край Дубровник

Още: Руски бивш военен съсипа руската пропаганда: Леем тонове кръв и казваме на това "победа" (ВИДЕО)

„Постоянно се налага да даваме подкупи и подаръци на шибаните генерали и на други шефове, защото колкото повече напредваме, толкова повече хора започват да се питат защо нашата рота от шест месеца стои на едно място“, цитира „Новая газета Европа“ думите на военния.

"Пушечно месо": един на 10 души оцеляватУкрайнаруската армия

Още: Кошмарът в Изюм - руснаците са убивали за удоволствие

Още: Украйна се отказва от Крим, за да има мир? Киев подкрепя 9 от 10 аспекта на идеите на САЩ

Още: Папата не прие Джей Ди Ванс

Твърдението му за давани „многомилионни подкупи на генерали" обаче влиза в противоречие с медийни съобщения за тези щурмови групи. През октомври агенция Ройтерс написа, че подразделенията „Щурм Z“ са сред руските бойни части с най-големи загуби във войната в Украйна. Според агенцията в тях изпращат войници за най-различни провинения, поради което на практика става дума за един вид наказателни отряди.

В тях обикновено набират затворници, с които се сключва договор за една година. След това ги изпращат на фронта, където служат като „пушечно месо“ – според Ройтерс до 90 процента от щурмоваците загиват в сраженията. Агенцията не съобщава нищо за възможността да се откупуват, за да не участват в боевете.

Още: В подкрепа на Екрем Имамоглу: Опозицията в Турция готви нов митинг

Още: САЩ са готови на огромна отстъпка за Путин: Руски Крим и вдигане на санкции, за да има мир (ОБЗОР - ВИДЕО)

Директорът на правозащитната група "Гражданин. Армия. Право“ Сергей Кривенко казва за „Новая газета Европа“, че преди войната редовно е получавал жалби заради давани подкупи в армията. "Сега жалбите до правозащитници са по-малко, но не защото такова явление не съществува, а защото в армията масово се нарушават правата на военнослужещите. За тях подкупът или бягството от поделението често са единственият начин да запазят здравето или да спасят живота си“, казва той.

До 10 000 долара за пускане в отпуск

Още: Опит за масово бягство на руски войници (ВИДЕО)

Още: Тревога: Най-големите залежи на литий в Европа са в Украйна - кой ще ги добива?

Още: Наближава ли настъпление на Русия? Полски генерал с прогноза

Руски офицер от мотострелковите части е потвърдил пред "Новая газета Европа", че подкупите като цяло са широко разпространени в руските части, воюващи в Украйна. По думите му една фиктивна контузия или рана струва от 10 до 50 хиляди долара - в зависимост от длъжността на военнослужещия и от местоположението на неговата част. Пускането в отпуск пък излиза между 5000 и 10 000 долара. Преместването от един фронтови участък в друг струват между 500 и 3000 долара, твърди източникът на „Новая газета Европа“.

За съществуването на система от подкупи в руската армия по-рано съобщиха и от онлайн изданието "Важни истории", след като са се запознали с документация от военните гарнизонни съдилища. Журналистите са открили различни случаи на подкупи, платени от руски военнослужещи на техни командири, за да не бъдат изпратени да воюват в Украйна. Размерът на тези подкупи варирал от 10 000 до 400 000 рубли.

 

Източник: Дойче веле

Още: Зеленски и Сунак обсъдиха военните и финансови нужди на Киев

"Русия произвежда 6 пъти повече FPV дронове от нас": Украйна има нужда от още инженери

Франция увеличава доставките на боеприпаси за Украйна през 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес