Две седмици след началото на "спецоперацията" (както Кремъл нарича войната в Украйна) руските власти твърдят, че украинската държава е разработвала биологични оръжия в своите лаборатории под контрола на американците.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Това твърдение на руското правителство известният епидемиолог проф. Михаил Фаворов определи като "глупост". Епидемиологът, който е основател и президент на организацията Dia Prep System, работеща по програми за подобряване на общественото здраве в Източна Европа и Централна Азия, и често е канен в руските медии за участия, включително покрай КОВИД пандемията, обясни защо не приема достоверността на тази информация.
Украинските лаборатории не разполагат с нужните прибори и апаратура, за да създават нови щамове вируси. Те имат само такива прибори, с които могат да проследят, анализират и опишат вече съществуващите щамове. Да се твърди, че в Украйна са създавали биооръжия, е пълна глупост, при това срамна глупост, истински позор. Това заяви Фаворов в интервю с руския журналист Алексей Наришкин, който години наред работеше в радио "Ехото на Москва". След като преди няколко дни радиостанцията беше закрита заради изказвания на журналистите по повод войната в Украйна, които бяха възприети от Кремъл като призиви за екстремизъм, Алексей Наришкин откри свой собствен нов канал в Youtube. Именно там бе поканен за интервю проф. Фаворов.
ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ: Руски експерт: Разработването на биологично оръжие в Украйна е умишлена лъжа
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
По думите на учения подобни лаборатории, както и щамовете, споменавани от руските власти, има и на територията на самата Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Практически във всяка област на Русия също се провеждат подобни биологически изследвания. Единствената коварна думичка [която властите тук вмъкват] е "военни" (бел. ред. - пред Сената американският зам.-държавен секретар Виктория Нюланд посочи, че в Украйна има "научно-изследователски" биолаборатории), посочи той. Фаворов обясни, че е обичайна практика да се изследват всякакви патогени, при това не само такива, които проникват в дробовете, но и онези, които нахлуват през незащитената кожа. Правят го във всички държави – навсякъде по света в такива лаборатории се извършва тестване на болни, на потенциални носители на различни бацили, изследват се животни и т.н. В Русия, според него, освен областните лаборатории, има и такива на федерално ниво, които работят със същите тези бактерии. През 70-те години на XX век в СССР опасните щамове са били използвани за опити за създаване и тестване на биологически оръжия, но впоследствие върху това постепенно спира да се работи заради недостатъчната ефикасност на биооръжията.
"В СССР имаше система на противочумните институти, тя беше под особено управление. Тези институти бяха около 20 на брой – например в Русия бяха 12, в Казахстан 3 и т.н. В Одеса също имаше такъв институт", разказа епидемиологът. Когато се открие нов патоген, учените трябва да го отделят, опишат и консервират, защото когато се намери друг, той трябва да бъде сравнен с този образец – така обясни ученият защо се налага изучаването и съхранението на тези щамове.
"Чумата по гризачите, например, винаги ще я има – тя живее например в лалугерите, но също и в норките и т.н. На практика няма как да бъде ликвидирана напълно, естествено не можем да изтребим всички гризачи или други животни, следователно винаги някъде ще има огнище от нея. Затова е много важно да се следи постоянно. Особено това се отнася за страни, в които има степни райони, тъй като това са местата, обитавани от лалугерите. Затова в много републики от бившия СССР като Казахстан, Узбекистан, Туркменистан задължително трябва да се поддържат и следят тези патогени", каза още той.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
В наши дни в руския град Новосибирск има лаборатория с една от най-големите в света колекции на образци от такива опасни патогени, също в Москва и в Алма Ата, изброи още ученият.
На въпрос на журналиста какво общо имат тук САЩ и какъв интерес преследват те с финансирането на такива лаборатории, Фаворов отговори, че САЩ са отделили средства по различни програми не само в Украйна, но и в Грузия, Узбекистан и другаде, за да се подобри съхранението на тези щамове в лабораториите. Става въпрос за хиляди щамове, които не са били достатъчно добре обезопасени. Конкретно става дума за старите лаборатории от съветско време, които с американско финансиране са били ремонтирани и обновени. Фаворов споменава освен тези в Украйна още 5 такива лаборатории в Узбекистан, 5 в Казахстан, 2 в Киргизия, 2 в Таджикистан. Първата причина САЩ да прави това е подобряването на обезопасяването на тези опасни патогени. Защото ако те бъдат изпуснати сред популацията, само за няколко часа със самолет могат да стигнат и отвъд Океана. Така че това е в интерес на всички хора. Втората причина за финансирането от САЩ е свързана с изучаването на ваксините срещу тези щамове, с тяхното действие и ефикасност.
ОЩЕ: В БЪЛГАРИЯ "ЖУРНАЛИСТИЧЕСКОТО РАЗСЛЕДВАНЕ" ЗА БИОЛАБОРАТОРИИТЕ ДОЙДЕ ОТ ДИЛЯНА ГАЙТАНДЖИЕВА
На въпрос на водещия каква би била ефективността на биологичните оръжия, Фаворов отговаря, че от военна гледна точка тя на практика е нулева. Впрочем същото твърди и Евгений Левитин, руски микробиолог, доктор по биология и генен инженер – че конвеционалните оръжия в една война са многократно по-ефективни, отколкото са биооръжията.
Насадените представи от холивудските филми обикновено свързват биологичното оръжие с някакъв флакон, от който се излива във водопроводната система определен патоген и така заразата плъзва из целия град. Това е интересен сюжет за филм, казва Фаворов, но в реалността нещата не сработват по този начин. Ако говорим за водопроводната система, какви болести могат да се предадат по водата – например холера, но на практика така биха се разболели едва около 5% от жителите на въпросния град. Освен това отдавна в цял свят водата се хлорира и патогенът просто ще измре в тази хлорирана среда. Защо е нужно тогава изобщо това да се прави след като ефектът ще е нулев или съвсем незначителен, пита риторично ученият.
Фаворов коментира и думите на първия дипломат на Русия Сергей Лавров, който заяви преди дни, че в Украйна са се разработвали биологични оръжия на етническа основа – насочени срещу славяните. Ученият категорично заяви, че е невъзможно да се направи биооръжие, което да е ориентирано конкретно само срещу определен етнос. "Предайте на Лавров, че няма болест, засягаща конете, от която да не боледуват и магаретата", отговори той с интересен пример. Ако теоретично се направи биооръжие срещу един етнос, то от това оръжие задължително ще се разболее целият свят, дори да е в различна степен, добави още Фаворов.
ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ: Посолството на САЩ: Твърденията на Русия за военни биолаборатории в Украйна са абсолютна лъжа
ВИЖТЕ ОЩЕ: Брюксел не вярва на руската информация за биолаборатории в Украйна