Юристи от името на Държавната гранична служба на Украйна настояват Службата за интелектуална собственост на ЕС (EUIPO) да регистрира като търговска марка станалата вече световно известна фраза "Руски кораб, върви на ...", изречена от украинската гранична охрана на Змийския остров в началото на руската инвазия. Фразата, която обиколи цял свят през последните две години може да се види изписана на разнообразни стоки и се продава масово от различни производители, са доводите на юристите. Според органите на ЕС за защита на интелектуалната собственост обаче, тя не отговаря на изискванията да стане търговска марка.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още на 16 март 2022 г. базираните в Брюксел адвокати Андрей Буковник и Тарас Кулбаба са подали заявката за търговска марка под името на граничаря — с разрешението на семейството му — който пръв изрече легендарната фраза, пише в свой материал Politico.
Според говорителя на Държавната гранична служба на Украйна Андрий Демченко: "Авторството на такава търговска марка трябва да принадлежи на държавата Украйна като потвърждение за решителността и непобедимостта на украинската гранична охрана... Трябва да отдадем почит на защитника, който с този акт и решителна демонстрация на твърдост вдъхнови украинците и световната общност".
Още: След 2 години в плен: Историята на граничаря от Змийския остров и неговата любима (СНИМКИ и ВИДЕО)
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Адвокатите отбелязват, че със заявката си се стремят да предотвратят неизбежните според тях опити някой друг да си присвои легендарната фраза и да спечели пари от нея.
В писмо, изпратено през юли 2022 г., EUIPO обаче отказва да регистрира лозунга като търговска марка, тъй като счита, че той може да бъде възприет като "противоречащ на установените морални принципи, тъй като търси [...] финансова изгода от това, което е общоприето като трагично събитие" — войната на Русия срещу Украйна.
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
"Първият отказ беше наистина обиден", коментира Буковник.
През декември 2022 г. следва повторен отказ като от EUIPO обясняват, че фразата съдържа "вулгарен език с обидна сексуална конотация".
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Украинските граничари поставиха нов знак на Змийския остров (ВИДЕО)
Буковник възразява, че става въпрос за "свобода на изразяване", при това направена в много специален момент. "Не можеш да цензурираш хората в такива ситуации", казва той.
Буковник и Кулбаба подават ново заявление през февруари 2023 г., но EUIPO го отхвърля през декември 2023 г. с аргумента, че фразата няма "отличителен характер". Буковник коментира, че това решение също е изненадващо, тъй като смята, че това е "много уникален слоган", ясно свързан с конкретно събитие на Змийския остров в деня, когато той беше окупиран от руснаците.
"Загубена кауза"
Мнението на Елеонора Розати, професор по право на интелектуалната собственост в Стокхолмския университет, е, че случаи като този рядко имат щастлив край. "Това е загубена кауза от самото начало", казва тя, посочвайки подобни примери като фразите "Je suis Charlie" или "Black Lives Matter", които също са изправени пред подобни пречки.
Буковник и Кулбаба обаче заявяват, че нямат намерение да се откажат от каузата и през февруари тази година са подали ново заявление.