Торби със събрани петролни отпадъци стоят на брега на Черно море, в района на Туапсе и някои от тях вече биват отнасяни от морето. Това предаде руският опозиционен информационен телеграм канал ASTRA.
Още: Не само Суджа: Русия бомбардира собствените си граждани и в Липецк (ВИДЕО)
Става въпрос за събрани чакъл и камъчета, примесени с петрол - отпадъците бяха събрани след като на 8 октомври беше въведен режим на повишена тревога в района на Туапсе в Краснодарския край поради появата на петролен разлив. Той се появи в крайбрежната зона по време на буря. Големината на разлива не се съобщава, но петролни продукти са замърсили около 700 квадратни метра на брега, според ASTRA.
"Вече са събрани над 400 чувала с боклук със замърсен пясък и камъчета. 43 души и 13 единици техника почистват брега", съобщи на следващия ден пресслужбата на Министерството на извънредните ситуации на Краснодарския край.
Още: Поредно руско военно летище и петролна рафинерия горят след атака с дронове (ВИДЕО)
Още: Мадона подкрепи студентските протести в Сърбия (СНИМКА)
Още: Жертви и десетки ранени в Суджа: Русия обвини Украйна, Киев показа ясно откъде идва бомбата (ВИДЕО)
Съдейки по видеозаписите, публикувани в социалните мрежи на 14 октомври, оттогава торбите със замърсени камъчета не са изнасяни от бреговата ивица. Местните хора твърдят, че част от торбите вече са били отнесени в морето от бурята:
Още: Пъйня, Пъйпа и Капутин: Как се появиха оскърбителните прозвища на Путин в Русия (ВИДЕА)
Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“
Руските власти не съобщават причините за петролния разлив в Черно море. В района на Туапсе има различни пречиствателни съоръжения, има петролна рафинерия и често плават танкери с петролни продукти. Според предварителната информация на председателя на работната група по екология на КПЧ при губернатора на Кубан, активист и природозащитник Евгений Витишко, нефтеното петно съдържа "смес от мазут, масло и други вещества". "Може би това са отпадъчни петролни продукти, които умишлено са изхвърлени във водата", заключи екологът Витишко.
Седмица и половина преди появата на разлива край Туапсе, във водите на тези два пристанищни града се проведе учение за отстраняване на нефтени разливи. "Целите на обучението са постигнати, планът на учението е изпълнен изцяло", съобщиха тогава от Морската спасителна служба.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Още: Украйна съсипа с дронове Новоросийск - най-голямото руско пристанище (ВИДЕО)