Гласоподавателите в Словакия са заливани с дезинформация от страната и чужбина в навечерието на парламентарните избори, които ще се проведат на 30 септември. Гласуването може да определи дали страната с население от 5,4 млн. души ще се сближи с Москва или не.
Словакия, която е част от ЕС и НАТО, от години е обект на дезинформационни кампании. Сега обаче това е достигнало своеобразен връх, казва Петер Дубоци, главен редактор на Infosecurity.sk.
Анализаторите сочат три партии, които отправят неверни антиукраински и проруски твърдения: лявата партия „Посока – социална демокрация“ на бившия министър-председател Роберт Фицо, националистическата партия „Република“ и „Словашката национална партия“ (СНП), съобщи „Евронюз“, цитирани от БГНЕС.
Още: Еврокомисар нарече "Туитър" "платформата с най-големи дезинформационни или подвеждащи постове"
Базираната в Лондон организация с нестопанска цел Reset твърди, че през първите две седмици на септември е регистрирала повече от 365 000 дезинформационни съобщения, свързани с изборите, в словашките социални мрежи. И не само това - тези съобщения са генерирали над пет пъти по-голямо въздействие от средното съобщение.
Повече от 15 % от това невярно съдържание е публикувано от прокремълски акаунти, се казва в доклада на организацията.
Преди предстоящите избори Фицо и Милан Угрик от "Република" предупредиха избирателите за възможни изборни измами, без да предоставят никакви доказателства за твърденията си - стратегия, използвана от Доналд Тръмп преди изборите в САЩ през 2020 г.
Проруска пропаганда в навечерието на изборите
Още: Анализатор: Известни западни рекламодатели подхранват прокремълската пропаганда у нас
Неотдавна Фицо заяви, че войната в Украйна е започнала през 2014 г., като украинските "фашисти" са убивали руски цивилни граждани. Това недоказано твърдение често се използва от Кремъл и съюзническите медии.
Андрей Данко, председател на „СНС“, пък заяви през юли, че окупираните от Русия територии не са "исторически украински" - отново в духа на проруските наративи.
Някои от дезинформациите, разпространени след нахлуването в Украйна, могат да се припишат пряко на Русия, чието посолство в Словакия е особено активно, твърдят експерти.
"Русия систематично е изградила сложна мрежа от медийни ниши, влиятелни лица и публични фигури, които са проникнали в обществения дискурс и политическата мобилизация", смята Виктор Брайнер, независим анализатор, специализиран в областта на хибридните заплахи.
Темата за Украйна не е единствената
Според Брайнер, експертите наблюдават "значително увеличение на опитите за дехуманизиране на ЛГБТК общността", както и на усилията за социално изключване на сексуалните малцинства.
Мигрантите от Близкия изток, които пресичат южната граница с Унгария, са друга популярна тема на кампанията.
Началникът на полицията в Словакия, Стефан Хамран, наскоро призова политиците да се въздържат от дезинформация, свързана с миграцията, тъй като тя пречи на работата на органите на реда.