Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия ползва Балканите, за да овладее Молдова. Вучич чака Тръмп за разделяне на Косово и Босна?

31 октомври 2024, 18:00 часа • 4358 прочитания

Точно преди решаващите президентски избори в Молдова и референдума "за" или "против" присъединяването към ЕС да бъде вписано в Конституцията, властите в Кишинев обявиха, че са разкрили мрежа от около сто души, за които се предполага, че са били обучени в Босна и Херцеговина и Сърбия от руски паравоенни групировки, за да провокират безредици в страната.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Молдовската полиция разпространи записи със скрита камера от тези лагери, където младежите скандират лозунги като „Нашият език е руски“ и се учат да правят експлозиви. Според радио "Свободна Европа това е доказателство за връзки с частната военна компания „Вагнер“.

Четете повече тук: Путин потрива ръце за Южен Кавказ след изборите в Грузия, в Молдова още е възможна руска изненада

Въпреки че молдовските власти са арестували някои хора, участвали в схемата за обучение, продължава да съществува заплаха, че свързани с Кремъл участници ще се опитат да разпалят насилие или в навечерието на втория тур на изборите на 3 ноември, или в седмиците след него, за да оспорят резултатите.

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Твърди се, че операцията е организирана от укриващия се молдовски олигарх Илан Шор чрез неговата организация „Евразия“, която е обвинена и в купуването на над 130 000 гласа. Шор, обвиняем за най-голямата банкова измама в модерната история на страната, е санкциониран от САЩ и наскоро сформира свой проруски блок "Победа" в Москва. Той е определян като най-силното оръжие на диктатора Владимир Путин за руска намеса в Молдова.

Още: "Такова нагло купуване на избори не е имало": Русия дори не крие престъпленията си в Молдова

Реакцията в Босна: пак налице е разговорът за разцепление

Всичко това веднага предизвиква реакция в Босна и Херцеговина. Илия Цвитанович - председател на парламентарната комисия, наблюдаваща Агенцията за разузнаване и сигурност (ОСА), потвърди, че през последните месеци страната е посещавана от чуждестранни граждани, които вероятно са свързани с организирането на групи, способни да действат срещу обществения ред. Той не потвърди съществуването на лагери за обучение.

Още през 2022 г. босненският министър на отбраната изрази сериозни опасения, когато заяви, че край Рогатица, в сръбската част (Република Сръбска), действат паравоенни лагери. Тогава Зукан Хелес заяви, че там младежи получават обучение под руско наблюдение - твърдение, което впоследствие беше опровергано от разузнаването, припомня БГНЕС.

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва

Още: Путин сее хаос на Балканите: Все повече показва, че иска отцепване на Република Сръбска

През последните дни министърът на сигурността Ненад Нешич, проруски настроен и близък сътрудник на президента на Република Сръбска Милорад Додик (на заглавната снимка), отрече съществуването на такива лагери и обвини медиите, че разпространяват неоснователни слухове. Това обаче не попречи на министъра на външните работи да изрази своята загриженост на пресконференция: „Има доказателства за присъствието на чуждестранни групи, действащи в Босна и Херцеговина, което илюстрира негативното руско влияние в сърцето на Европа, срещу което Босна не може да се бори сама“.

Посолството на САЩ в Босна и Херцеговина призова за спешно изясняване и задълбочено разследване на тези твърдения. То също така подчерта, че отношенията между Република Сръбска и Москва повдигат много въпроси относно ангажираността на лидерите на сръбското образувание с провеждането на реформите, които са от съществено значение за демократичното и европейското бъдеще на Босна и Херцеговина.

В профила си в X Милорад Додик, който често общува с Путин, отхвърли тези опасения, като обвини американския посланик в разпространяване на невярна информация.

Що се отнася до сръбския министър на вътрешните работи, той заяви, че истинската заплаха за националната сигурност идвала от радикалните ислямистки движения, базирани във Федерация на Босна и Херцеговина.

Засега разследването продължава в обстановка на силно политическо напрежение. Във всеки случай този нов случай събуди отново разрива между двата ентитета на страната и разкри недостатъците в апарата за национална сигурност.

Още: Путин пред Додик: Москва ще помогне за подобряване на ситуацията на Балканите

Вучич очаква Тръмп да помага за Косово и Босна

Снимка: Getty Images

Американският експерт Даниел Сървър коментира и една друга много интересна тема, свързана с Балканите. Според него сръбският президент Александър Вучич подкрепя Доналд Тръмп в президентската надпревара в САЩ и очаква от републиканеца отстъпки за Косово и Босна и Херцеговина.

„Вучич се надява, че Тръмп, като президент, ще подкрепи разделянето на Косово, което ще доведе и до разделяне на Босна. При сегашното положение в Черна гора това би създало желания от него „сръбски свят““, казва Сървър, цитиран от БГНЕС. Даниел Сървър е професор по управление на конфликти, както и директор на програми в Училището за напреднали международни изследвания на Джон Хопкинс. Изследовател е и в Института за Близкия изток във Вашингтон.

Още: Ден след визитата на шефа на ЦРУ: Вучич привика Додик в Белград

През 2018 г. беше предложена размяна на територии между Сърбия и Косово като начин за нормализиране на отношенията им. Въпреки че администрацията на Тръмп не подкрепи официално този ход, бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън предположи, че може да се включи, „ако обстоятелствата го изискват“. Брюксел обаче предупреди, че това би довело до още по-големи проблеми в региона с риск от промени на границите.

Всъщност проправителствените медии открито подкрепят Тръмп. "Те го популяризират по две причини - желанието да видят как един авторитарен модел на управление получава международна легитимност, в допълнение към търговските интереси, които са заложени“, казва Зоран Гаврилович, директор на BIRODI. „Медиите, повлияни от държавата, се опитват да представят тръмпизма като положителна алтернатива, която обслужва автократичния режим в Сърбия,“ добавя той.

На 23 септември синът на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп-младши пристигна в Белград, където беше домакин на вечеря със сръбски бизнесмени. Обсъжданите теми бяха „инвестициите и привлекателността на бизнес средата в региона и в Сърбия от гледна точка на инвеститорите от САЩ“. Доналд Тръмп-младши е вицепрезидент на Trump Organization, която включва стотици компании и партньорства, които притежават или управляват търговски сгради, хотели и други активи по целия свят. Той участва и подкрепя президентската кампания на баща си .

За разлика от администрацията на Тръмп, която често изразяваше несъгласие с подхода на Европейския съюз към Балканите, екипът на Джо Байдън се опита да синхронизира дейностите си с Брюксел, за да подкрепи европейската интеграция на региона и да разреши ключови въпроси, особено в преговорите между Белград и Прищина. Според Иван Войвода от Института за хуманитарни науки във Виена обаче не се очакват съществени промени в балканската политика, независимо от изхода на изборите в САЩ. „Безсмислено е да се мисли, че нещо ще бъде напълно различно. Може да има промени по отношение на Европа и дори в рамките на Съединените щати, но не и когато става въпрос за нашия регион, който е малък в сравнение с други глобални предизвикателства“, смята още сръбският учен.

Още: Премиерът на Косово: Мирът на Балканите ще бъде застрашен, ако Русия победи Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес