Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия заяви, че сателитите може да станат „легитимна цел“ по време на война

17 септември 2022, 09:09 часа • 11725 прочитания

Тъй като САЩ продължават да използват все повече и повече спътници за разузнаване и комуникации, Русия предупреди, че те може да се превърнат в "легитимна цел" за операции по време на война, пише Space.com.

Такива изявления е направила руската делегация по време на срещата на работната група на ООН за намаляване на космическите заплахи, която се проведе в Женева от 12 до 16 септември. Целта на срещата на работната група бе да се обсъдят пътища за снижаване на заплахите и разширяване на сътрудничеството в Космоса чрез създаване и приемане на нови норми и принципи на отговорно поведение.

Анализ: Време е САЩ да се запознаят с новия руски боен лазер

Конкретното изявление е на Константин Воронцов, служител на руското външно министерство. Той заявил, че руската делегация вижда изключително опасна тенденция, която излиза извън рамките на безвредното използване на космическите технологии, която особено се проявила по време на войната в Украйна (в Русия продължават да наричат войната "специална военна операция").

Според Воронцов използването на космически спътници от Съединените щати и техните съюзници по време на продължаващата инвазия в Украйна представлява косвено участие във войната и тези спътници може да станат законна военна цел за Руската федерация.

Руската делегация заявила, че използването на космически спътници за военни цели противоречи на Договора за Космоса, който предвижда изключително мирно използване на космическото пространство.

Твърденията на Русия, че спътниците може да станат цел за поразяване, идват, след като продължаващата ѝ инвазия в Украйна провокира Илон Мъск да изпрати няколко партиди терминали Starlink в Украйна, за да разшири интернет покритието след руските атаки срещу критично важна инфраструктура.

Русия работи под пълна пара по нов боен лазер в Кавказ

В допълнение към Starlink компании за спътниково заснемане като Planet, Maxar и BlackSky предоставяха жизненоважни разузнавателни данни на Украйна, които изиграха важна роля в успехите на украинската армия.

Руската делегация също така предупредила ООН срещу приемането на „фрагментарни, невключени правила за регулиране на космическите дейности, които не отчитат подходите на всички държави членки на ООН и са насочени към осигуряване на космическото доминиране на малка група държави“.

Според Русия вместо това държавите членки на ООН трябва да се съсредоточат върху поемането на ангажименти по неразполагане на каквито и да е оръжия в Космоса, включително в орбита около Земята и други небесни тела.

Припомняме, че наскоро САЩ изразиха загриженост от изпитанията на космически оръжия в Русия и Китай.

В същото време Русия нарече остаряващата МКС опасен и износен космически обект. Станцията, според новия ръководител на Роскосмос, се превръща в купчина боклук.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес