Руското министерство на външните работи и Министерството на правосъдието са докладвали на диктатора Владимир Путин, че забраненото в Русия ислямистко движение "Талибан" вече може да бъде изключено от списъка на забранените организации. Това каза Замир Кабулов, директор на азиатския департамент към руското МВнР, пред контролираната от Кремъл информационна агеция ТАСС.
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
По думите му се очаква решението на Путин.
Същевременно Русия покани талибаните да участват в най-значимия й икономически форум, който по традиция се провежда в Санкт Петербург.
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
Кабулов признава, че движението "Талибан", което управлява Афганистан от август 2021 г. насам, се интересува от закупуването на петролни продукти и други стоки от Русия. Москва възнамерява да използва Афганистан и като транзитна територия за разширяване на търговския си оборот, заяви той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
Още: Петкратен ръст в търговията между талибаните и Русия
През последните три години Москва, която още през 2003 г. обяви талибаните за терористична организация, постепенно усилва връзките си с тях.
Още: След като съд блокира решението за анулиране на вота: Бурни реакции в Румъния
Още: Фон дер Лайен: Подготвяме план за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива