Липсваща турбина, за която Москва твърди, че е причината газопровода "Северен поток" да доставя по-малко газ към Европа, е заседнала транзитно в Германия, тъй като Русия досега не е придвижила документите да си я транспортира обратно. Това съобщава в свое разследване Агенция "Ройтерс".
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Според информацията турбината, която обикновено работи в руската компресорна станция Портовая, е била изпратена за ремонт в Канада, но е върната обратно в немския град Кьолн още на 17 юли от логистична фирма Challenge Group. На този етап все още не е ясно кога турбината може да бъде върната обратно там, където трябва, за да работи.
Руският президент Владимир Путин заяви по-рано, че всички трудности с доставките на руски природен газ за Европа, включително въпроса с турбините, са причинени от западните ограничения и че Русия остава незаменима част от европейската енергийна сигурност.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек коментира темата така: "Понякога човек има впечатлението, че Русия вече не иска да си я вземе обратно. Това означава, че претекстът за технически проблеми всъщност има политически произход и това е обратното на това да бъдеш гарант за енергийната сигурност в Европа". Хабек обяви, че германското правителство е в тесен контакт с германската компания за електросъоръжения "Siemens Energy", която обслужва турбината и трябва да я предаде обратно на "Газпром".
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Транспортът обратно до Германия се случва след дълги консултации между Берлин и канадското правителство относно това дали подобен ход ще наруши западните санкции, наложени на Русия след инвазията ѝ в Украйна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Миналия месец Москва намали капацитета на "Северен поток" с 60%, като се позова именно на забавеното връщане на турбината. Русия отвори отново газопровода в четвъртък, 21 юли, след десетдневно планирано спиране на поддръжката, но все още работеше с намален капацитет. Германия обаче отхвърля аргумента на Русия, че липсващата турбина е причината за по-ниски доставки чрез "Северен поток" и обвини Москва, че използва газови потоци като политическо оръжие.
На този фон страната-агресор в Украйна, а именно Руската федерация, заяви, че връщането на турбината е оказало пряко въздействие върху безопасната експлоатация на газопровода, като се позова на липсваща документация от Siemens Energy, която е необходима за преинсталирането на турбината.
Според "Ройтерс" Москва и досега не е предоставила документите, необходими за внос на турбината в Русия, включително подробности за това къде точно да я достави и чрез коя митническа станция.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
"При нормални обстоятелства поддръжката на турбини е рутинна операция за нас", заявиха в свое изявление "Siemens Energy" и допълват: "Искаме да транспортираме турбината до мястото й на работа възможно най-бързо, но времето, което е необходимо, не е изключително в наш контрол".