Извънредният посланик на Русия в Белград Александър Боцан-Харченко разказа за създаването на руска военна база в Сърбия в интервю за SM News.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Дипломатът подчерта, че разполагането на руски баzи в Сърбия е суверенnо дело на тази страна, както и въпрос на самата Русия.
"Що се отнася до съвместния хуманитарен център, той съществува за кризисно реагиране в случай на хуманитарна катастрофа", допълни Боцан-Харченко.
Харченко каза още, че Сърбия е приятелска страна, а Белград "принципно отхвърля антируските санкции." В същото време той обърна внимание на политическата съставна в договореността за доставките на газ по най-благоприятна цена. Посланикът подчерта, че Русия осигурява енергийната стабилност на Сърбия. Страните продължават военно-техническото си сътрудничество, в резултат на което се създават благоприятни условия за качеството на това, което се доставя.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Каква е целта?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Според историка Борис Юлин руска военна база в Сърбия може да се появи за изпълнението на различни разузнавателни задачи и наблюдения на обкръжаващото пространство.
"Не е много ясно какви точно предимства ще даде създаването на военна база в Сърбия. Работата е там, че базите се разполагат в близост до зони на възможни военни действия. Но в Сърбия териториално тя ще бъде напълно отрязана от Русия и заобиколена от всички страни от държави-членки на ЕС и отчасти страни-членки на НАТО. Не е ясно как в такъв случай може да се съсредоточат сили и да се осигурява база", коментира още Юлин за Лента.ру.
Според него единствената възможна цел за създаването на военна база в Сърбия са разузнавателни задачи. Той допълни, че Европейският съюз може да започне да възприема Сърбия като вероятен източник на заплаха в случай на конфликт. За страната това може да има неособено приятни последици.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
По-рано вътрешният министър на Сърбия Александър Вулин обяви, че страната му отказва да навлиза в конфликт с Русия и да става "пехота на НАТО". Той посъветва западните си колеги да се извинят на страната за военните действия.
Русия ще разклаща Балканите, искри ще има не само в Косово, според дипломат