Иван Мелников, заместник-председател на руския отдел на Комитета по правата на човека към ООН и директор на Фондацията за защита на националното историческо наследство, изпрати писмо до генералния директор на ЮНЕСКО, Одри Азуле, призовавайки я да не позволява демонтажа на паметника "Альоша" в Пловдив.
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
През януари Държавната дума на Русия осъди инициативата за премахване "Альоша" на своето първо пленарно заседание през пролетната сесия.
Седмица преди това група от общински съветници, членове на "Продължаваме промяната – Демократична България", внесоха предложение за преместването на паметника до края на 2024 г. По тяхно мнение, паметникът символизира окупацията на България между 1944 и 1947 г. от Червената армия и е образ на потиснатото национално достойнство, показвайки историческата реалност по неправилен начин. За вносителите на предложението премахването на монумента е морален акт, целящ уважаването на българската история, националното достойнство и жертвите на тоталитарния комунистически режим. Още: "Кървави заплахи" и въстание в защита на паметника на Альоша в Пловдив (СНИМКИ)
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
Още: Великобритания готви нов пакет от военна помощ за Украйна
Мелников се моли
В молбата си Мелников изразява желание да бъдат предприети мерки мерки във връзка със защитата на паметниците на Съветската армия в България. Той настоява върху властите у нас да се заемат с въпроса за премахването на паметниците на военните освободители и за явни нарушения на международното право, както и за нарушения на правата на националните малцинства и реабилитацията на нацизма, предава БТА. Още: Русия видя чужда поръчка в премахването на МОЧА и "Альоша"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Мелников твърди, че подобни решения са несправедливи и противоречат на Конвенцията за защита на световното културно и природно наследство, приета от ООН през ноември 1972 г. Той отбелязва, че други държави с представителства в Комитета по правата на човека към ООН вече предприеха мерки, включително предпазни, срещу подобни жалби, съгласно разпоредбите на комитета. Мелников призовава ЮНЕСКО да предприеме подобни стъпки.