Русия се е опитала да унищожи американска система "Пейтриът"

13 май 2023, 16:26 часа • 20956 | прочитания

Русия се е опитала да унищожи американска противовъздушна система "Пейтриът" в Украйна със свръхзвукова ракета "Кинжал", съобщава Си Ен Ен, позовавайки се на американски официални лица.

Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?

Атаката се е провалила, след като украинските военни са прихванали ракетата, използвайки точно системата "Пейтриът". Източниците на медията отбелязват, че това е първото успешно използване на системата, само седмици, след като тя пристигна в страната.  

Украинската противовъздушна отбрана е изстреляла множество ракети от системата от различни ъгли, за да прихване руските ракети, демонстрирайки колко бързо са се научили да я използват.

Американските официални лица смятат, че руснаците са прихванали сигналите на "Пейтриът", използвайки свръхзвукова ракета, известна като "Кинжал".

Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков бе заявил по-рано, че системата "Пейтриът" ще е легитимна цел за руските сили.

Прессекретарят на Пентагона ген. Патрик Райдър потвърди по-рано през седмицата, че украинските сили са използвали системата "Пейтриът", за да прихванат ракетата "Кинжал".

Още: Пентагонът официално потвърди, че Украйна е свалила ракетата „Кинжал“ с "Пейтриът"

До миналата седмица възможността на системата "Пейтриът" да сваля ракети "Кинжал" бе чисто теоретична, но сега вече е потвърдена на практика.

Журналист на BILD показа кадри на свалената ракета Кинжал (ВИДЕО)

Това е важно поради няколко причини. На първо място защото руският президент Владимир Путин публично изтъкна възможностите на руските оръжия, които той нарече "хиперзвукови" и заяви, че те са способни да преодолеят всички съществуващи системи за противовъздушна отбрана.

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

И на второ място, тъй като само допреди няколко дни изчисленията на Русия бяха, че ако тя използва ракета като "Кинжал", всичко, по което стреля, със сигурност ще бъде ударено. Сега обаче със свалянето на "Кинжал" всичко това е поставено под съмнение.

"Що се отнася до съобщението, че балистичната цел е била унищожена, факт е, че "Кинжал" е хиперзвукова само във фантазиите на рашистите", коментират от медията Defense Express. Защото, въпреки че се ускорява до хиперзвукова скорост благодарение на ускорителя, ракетата не може да поддържа такава скорост постоянно. Още в крайната зона, т.е. по време на атаката, тя навлиза към целта по балистична траектория и е далеч от хиперзвукова скорост, макар и с висока такава.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес