Руската Държавна дума – долната камара на парламента - прие на първо четене нова серия от икономически мерки, с цел подкрепа за армията, продължаваща да воюва на територията на Украйна.
Още: Как се избира папа: Дипломатът Богдан Паташев с детайли около конклава отвъд прожекторите (ВИДЕО)
Все още предстоят няколко стъпки в парламентарната процедура, но ако тя бъде завършена изцяло, юридическите лица в Русия няма да могат да отказват договори с руските въоръжени сили. Правителството в Москва ще може да принуждава фирмите да доставят стоки за армията и да карат служителите си да работят извънредно - съгласно два закона в подкрепа на войната на Русия в Украйна, които бяха одобрени при първоначалното гласуване в Думата във вторник.
Мерките на практика ще поставят Русия в състояние на военна икономика близо 19 седмици след началото на инвазията, която Кремъл описва като "специална военна операция".
"Натоварването на отбранителната индустрия се е увеличило значително. За да се гарантират доставките на оръжия и боеприпаси, е необходимо да се оптимизира работата на военнопромишления комплекс и предприятията, които са част от веригите за сътрудничество", заяви вицепремиерът Юрий Борисов, цитиран от Reuters.
Още: Руска атака в Запорожие: Има загинал, а десетки са ранени, сред тях и деца (ВИДЕО)
Още: Отиде си скулптор, известен с противоречивите си творби (ВИДЕО)
"Точно сега, когато страните от Запада засилват военното си присъствие по границата с Русия, увеличават санкционния натиск, усилват оръжейните доставки за Украйна, значението на приемането на законопроектите трябва да бъде оценено", каза още той пред депутатите.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Световните лидери, които ще присъстват на погребението на папата
В единия от двата законопроекта, приети единодушно на първо четене от Думата, се казва, че държавата може да налага "специални икономически мерки" по време на военни операции, като изисква от фирмите да доставят стоки и услуги на военните.
Вторият законопроект предвижда изменение на Кодекса на труда, за да се предостави на правителството правото да регулира работното време и да определя почивните дни в дадени предприятия. Служителите на предприятия, които доставят стоки за армията, могат да бъдат принудени да работят през нощта, в почивните и празничните дни и без годишен отпуск. Борисов твърди, че изискването за извънреден труд няма да се използва масово, а служителите ще получават допълнително заплащане.
И двата законопроекта все още трябва да преминат второ и трето четене в Думата, където председателят Вячеслав Володин заяви, че обсъждането ще продължи при закрити врата в сряда. След това те трябва да бъдат разгледани от горната камара на парламента и подписани от президента Владимир Путин, за да се превърнат в закон.
Още: Светът изтръпна: Кралицата е откарана по спешност в болница
Още: Официален отговор от Русия: Ще отиде ли Путин на погребението на папа Франциск