Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия премахва временната забрана за износ на горива

18 ноември 2023, 01:22 часа • 3530 прочитания

Русия обяви, че отменя временната забрана за износ на бензин и дизел, която наложи през септември в отговор на нарастващата инфлация в страната.

„Правителството взе решение да отмени от 17 ноември временната забрана за износ на моторни горива, въведена на 21 септември като част от комплекс от мерки за стабилизиране на цените на вътрешния пазар“, съобщиха от енергийното министерство, цитирано от руските държавните медии.

На 21 септември Русия временно забрани износа на бензин и дизел за всички страни, освен четири бивши съветски републики, сред които Беларус, Казахстан, Армения и Киргизстан.

Сблъсък между Кремъл и Роснефт?

В статия на The Wall Street Journal преди около месец се посочваше, че ограниченията са предизвикали сблъсък между Кремъл и ръководената от близкия съратник на Путин Игор Сечин "Роснефт" - като символ на напрежението като цяло сред руските петролни компании.

За доказателство се сочеха редица оставки сред ръководството на петролния гигант - сред тях на търговския директор Марат Загидулин, на ръководителите на продажбите на химически продукти Никита Пакулин и Андрей Добряков, както и на финансовия директор Александър Поляков. Загидулин, за когото се твърди, че даже е изведен с белезници от офиса, например постигна много в намирането на алтернативни пазари и методи за заобикалянето на санкциите срещу Русия.

Още: Русия спря износа на дизелово гориво. Какво следва?

Според данни на Citigroup по време на пандемията Русия е плащала по 400 млн. долара на месец, за да подкрепя петролните си компании. След началото на войната в Украйна сумата се увеличава до 2,7 млрд. долара месечно, заради западните санкции. Но това е около 20% от бюджета на руското енергийно министерство и вече идва нагоре за режима на Путин.

Затова той решава да намали компенсациите, което обаче не се посреща добре от руския бизнес - той почва да изнася повече петрол и затваря рафинерии за планов ремонт. Допълнително независими търговци изкупуват горивата за вътрешния пазар, които са с ниски цени, и ги продават изгодно на външните пазари. Това "неподчинение" обаче, изглежда си има цена.

Още: Българските лъжи за руския петрол

А когато забраната официално бъде премахната, съществува риск руските доставки да започнат да се възстановяват с главоломна скорост, тъй като износителите ще опитват бързо да продадат продукти, натрупани в претъпканите им складове.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес