Руски съд подкрепи искането на медийния регулатор и отне лиценза на „Новая газета“ – една от последните останали независими медии в страната. От понеделник вестникът и онлайн изданието му са официално забранени.
Официалната причина за иска на „Роскомнадзор“ е обвинение към медията, че не е предоставила нужните документи, свързани със смяна на собствеността през 2006 г. Главният редактор Дмитрий Муратов, който е Нобелов лауреат за мир, отвърна, че решението е „политически удар без никакво правно основание“. Той добави, че ще обжалва.
Службата на върховния комисар за правата на човека към ООН нарече решението на регулатора „още един удар по независимостта на руските медии“ и призова Москва да защити свободата на словото.
„Новая газета“ е неизменна част от руската медийна сцена от основаването си през 1993 г. с пари от Нобеловата награда за мир на покойния съветски лидер Михаил Горбачов. Медията стана водещо разследващо издание - дори в контекста на ограничената свобода на печата в Руската федерация.
През март "Новая газета" съобщи, че преустановява дейността си до приключването на войната в Украйна, след като Русия въведе строги закони за отразяването на военните действия и превърна в престъпление разпространението на информация, която се различава от правителствената позиция. Главният редактор Дмитрий Муратов заяви тогава, че предупрежденията на руския регулатор са породени от отразяването на инвазията и усилията да се оценят "загубите и разрушенията" както в Русия, така и в Украйна.
"Роскомнадзор“ поиска от съда да обяви лиценза на печатната медия "Новая газета" за невалиден в края на юли. Още от пролетта журналистите създадоха нова редакция в Европа, но и нейните публикации са блокирани в Русия.
Самият Муратов остава в страната, където в събота присъства на погребението на Горбачов, който беше негов финансов благодетел и приятел.