Високите цени на петрола, инвестициите във военната индустрия и заобикалянето на санкциите дават на Русия достатъчно средства, за да продължи войната срещу Украйна с подобна интензивност поне още две години. Това посочва в свой доклад от 7 март литовското разузнаване.
Още: Франция има проблем с кокаина - двоен ръст на употребата в страната
Пълномащабната руска инвазия, която наскоро навлезе в третата си година, не показва признаци на отслабване. Войските на диктатора Владимир Путин засилват натиска по протежение на фронта, а Украйна се намира във все по-несигурно положение заради забавянето на помощта от страна на САЩ.
Още: Пентагонът може да извади милиони за оръжия за Украйна, но парите са нищожни
От 6 месеца до 2 години
"Русия разполага с финансови, човешки, материални и технически ресурси, за да продължи войната с подобна интензивност поне в близко бъдеще", се казва в доклада, изготвен от контраразузнавателното управление - Отдел държавна сигурност - и военната Служба за отбранително разузнаване и сигурност на Литва. Уточнява се, че "близко бъдеще" означава от шест месеца до две години.
Още: Руското контраразузнаване подлъгало украинския ГУР и му взело под носа 100 хил. долара
Още: Руската ПВО отслабва, Украйна едва сега започва: Анализ с данни
Агресията срещу Украйна сега е водеща във външната политика на Русия - Кремъл се стреми да спре подкрепата за Киев с шантаж и заплахи, се казва още в документа, акценти от който извади Kyiv Independent.
Заобикалянето на санкции е ключово
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Официално: 117 ракети и дронове атакуваха Украйна, някои пробиха през ПВО (ВИДЕО)
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)
Москва също така продължава да разширява мрежата си от компании, за да помогне на страната да избегне западните санкции, като търси посредници за осигуряване на оборудване, необходимо за войната.
Още: Парите в брой на Путин за войната се топят. Нови укрепления и загуби за Украйна и Русия (ВИДЕО)
Западът засилва усилията си да ограничи възможностите на Русия да избягва санкции чрез трети страни. Компании от Турция, Казахстан, Киргизстан, Китай и други държави обаче продължават да снабдяват Москва с компютърни части, безпилотни самолети и други материали, които помагат на страната да захранва отбранителната си индустрия.
Снимка: Getty Images
Още: Строги санкции? Стоки за половин милиард долара са влезли от ЕС в Русия за година
Сблъсък с НАТО - Русия се готви и за него
Литовските разузнавателни служби предупредиха, че ако войната срещу Украйна се замрази или спре по някаква причина, Москва ще се съсредоточи върху развитието на военния си потенциал. Дори когато Русия продължава да отделя огромни ресурси за войната срещу Украйна, тя също така продължава да се подготвя за дългосрочна конфронтация с НАТО, включително в региона на Балтийско море, се казва в доклада.
Още: Путин официално постави основите за война с НАТО (ВИДЕО)
Няколко официални представители на Алианса наскоро предупредиха, че военният съюз трябва да се подготви за възможността от открит сблъсък с Русия през следващите години.
Русия е започнала мащабна реформа на въоръжените си сили, въпреки че пълното ѝ осъществяване ще отнеме от поне няколко години до десетилетие, се посочва в доклада от Литва.
Руската подкрепа увеличава и военния потенциал на нейния съюзник Беларус. Макар да позволява на беларуския диктатор Александър Лукашенко да демонстрира привиден суверенитет при вземането на решения, Москва, се стреми към по-голям контрол над Минск, като разположи тактически ядрен потенциал в страната и създаде "условия за дългосрочно военно присъствие", гласи още оценката на литовското разузнаване.
Още: Киев се е готвел за ядрен удар от Русия: Бивш говорител на Генералния щаб на Украйна