Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия изгаря всеки ден газ за милиони, които можеше да вземе от Германия и вреди на Арктика

26 август 2022, 07:20 часа • 10024 прочитания

Докато разходите за енергия в Европа растат, Русия изгаря големи количества природен газ, сочи анализ, споделен с BBC News. Експертите твърдят, че преди това газът е бил изнасян за Германия.

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок

Според тях заводът, който се намира в близост до границата с Финландия, всеки ден изгаря газ на стойност около 10 млн. долара. Учените са притеснени, че саждите от изгарянето ще повлияят на топенето на арктическия лед.

Анализът на Rystad Energy показва, че всеки ден се изгарят около 4,34 млн. куб. м газ. Той идва от новия завод за втечнен природен газ (LNG) в Портовая, северозападно от Санкт Петербург.

Първите признаци, че нещо не е наред, идват от финландски граждани отвъд близката граница, които забелязват голям пламък на хоризонта по-рано това лято. "Портовая" се намира в близост до компресорна станция в началото на газопровода "Северен поток 1", който пренася газ по море до Германия. Доставките по тръбопровода са ограничени от средата на юли, като руснаците се оправдават с технически проблеми. Германия твърди, че това е чисто политически ход след нахлуването на Русия в Украйна.

Още: Зеленски пред лидера на германската опозиция: Одобрението на допълнителен пакет от 3 млрд. евро е критично важно за Украйна

Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)

Но от юни насам изследователите са забелязали значително увеличение на топлината, излъчвана от съоръжението, за която се смята, че е от изгарянето на газ.

Изгарянето на газ е често срещано в преработвателните предприятия - обикновено се прави от технически съображения или по причини, свързани с безопасността - мащабът на това изгаряне разделя мненията на експертите.

"Никога не съм виждала завод за втечнен природен газ да изгаря толкова много. Започвайки около юни, видяхме този огромен факел и той просто не изчезна. Той остана много висок", казва д-р Джесика Маккарти, експерт по сателитни данни от университета Маями в Охайо.

Марк Дейвис е главен изпълнителен директор на компанията Capterio, която се занимава с намирането на решения за изгарянето на газ. Той казва, че изгарянето не е случайно и е по-вероятно да е умишлено решение, взето по оперативни причини. "Операторите често се колебаят дали да спрат съоръженията, защото се страхуват, че повторното им пускане в експлоатация може да е технически трудно или скъпо, и вероятно случаят е такъв", казва той пред BBC News.

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана

Други смятат, че е възможно да има технически предизвикателства при справянето с големите количества газ, които са били подавани към газопровода "Северен поток 1".

Руската енергийна компания "Газпром" може би е възнамерявала да използва този газ за производство на втечнен природен газ в новия завод, но може би е имала проблеми с обработката му и най-безопасният вариант е да го изгори.

Възможно е това да е резултат и от търговското ембарго на Европа с Русия в отговор на нахлуването в Украйна.

"Този вид дългосрочно изгаряне може да означава, че им липсва някакво оборудване. Така че, поради търговското ембарго с Русия, те не са в състояние да произвеждат висококачествени клапани, необходими при преработката на нефт и газ. Така че може би има някои счупени клапани и те не могат да бъдат подменени", казва Еса Вакилайнен, професор по енергийно инженерство от финландския университет LUT.

От "Газпром" не са отговорили на исканията за коментар относно горенето.

Финансовите и екологичните разходи се увеличават с всеки ден, в който факелът продължава да гори, казват учените.

"Въпреки че точните причини за изгарянето не са известни, обемите, емисиите и местоположението на факела са видимо напомняне за доминиращата роля на Русия на енергийните пазари в Европа", казва Синдре Кнутсон от Rystad Energy. "Не би могло да има по-ясен сигнал - Русия може да свали цените на енергията още утре. Това е газ, който в противен случай щеше да бъде изнесен чрез "Северен поток 1" или чрез алтернативни тръби", допълва той.

Въздействието на изгарянето на такива количества газ върху околната среда тревожи учените. Според изследователите изгарянето на факел е много по-добро от простото изпускане на метана, който е основната съставка на газа и е много силен фактор за затопляне на климата.

Русия има опит в изгарянето на газ - по данни на Световната банка тя е на първо място по обем на изгарянето.

Но освен че всеки ден от това изгаряне се отделят около 9 000 тона еквивалент на CO2, то предизвиква и други сериозни проблеми. Черният въглерод е наименованието на частиците сажди, които се получават при непълното изгаряне на горива като природния газ.

"Особено притеснително при изгарянето на факли в близост до арктическите ширини е пренасянето на отделяния черен въглерод на север, където той се отлага върху снега и леда и значително ускорява топенето", казва професор Матю Джонсън от университета Карлтън в Канада.

"Според някои цитирани оценки изгарянето на факли вече е доминиращият източник на отлагане на черен въглерод в Арктика и всяко увеличаване на изгарянето на факли в този регион е особено нежелателно и опасно", каза ученият, пише БГНЕС.

ОЩЕ: Путин търгува със страх - скорошната кончина на Европа от студ е преждевременен слух

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес