Руски и китайски бизнесмени с връзки на високо правителствено ниво тайно са обсъдили през октомври план за строежа на подводен тунел, който да свърже окупирания полуостров Крим с Русия.
Още: Въпреки заплахите на Фицо: Словакия ще продължи да доставя електроенергия на Украйна
Още: Солени глоби за каране на електрическа тротинетка по тротоарите в Барселона
За това съобщава The Washington Post, информирайки, че разполага с прихванати имейли, чиято автентичност изданието е проверило - самите имейли са предоставени на редакцията от неназовани украински служители. От имейлите става ясно, че особено Китай се опитва да запази проекта в тайна.
Изграждането на тунела се налагало заради растящата тревога на Москва относно безопасността на Кримския мост, който е обявен за една от целите на украинските сили и вече неколкократно бе поразяван успешно с нанасяне на значими щети.
Още: След 12 жертви на масова стрелба: Черна гора планира да затегне контрола на оръжията
Още: Полша изготвя планове за евакуация в случай на природни бедствия или военна заплаха
Преговорите са напреднали, вече е създаден консорциум
Споменатите в имейлите бизнесмени от Китай и Русия вече са създали консорциум в хода на преговорите със седалище в Севастопол. Срещи с китайски заинтересовани лица са били проведени в Крим. В един от имейлите от 4 октомври се посочва, например, че Китайската железопътна строителна корпорация (CRCC), която е държавна собственост, има интерес към проекта и е „готова да осигури строителство на железопътни и пътни съоръжения с всякаква сложност в района на Крим“. Компанията вече има утвърдени връзки с Русия като през последните години е участвала в различни съвместни проекти, включително в разширяването на московското метро.
От CRCC, както и назначеният за главен изпълнителен директор на руско-китайския консорциум Владимир Калюжни са отказали коментар за изданието като Калюжни дори е добавил, че няма да предоставя информация на "враждебни медии".
Още: В Херсон руските окупатори удариха литовското консулство
Още: В Германия: Срив в системата за граничен контрол предизвика опашки по летищата
Постоянният представител на Република Крим при руския президент Владимир Путин Георгий Мурадов, чието име също фигурира в прихванатата кореспонденция (до него е изпратен имейл, че CRCC е готова да се включи в строежа), също не е отговорил на молбата на редакцията за коментар.
Още: Севастопол и Крим под димна завеса: Движението по Кримския мост пак е спряно
Още: Politico: Приднестровието е без газ, защото е отказало помощ, която не е руска
Още: Френският премиер: Има изход от политическата нестабилност
Строга секретност
В един от имейлите се казва, че CRCC ще участва само при „стриктно спазване на пълна конфиденциалност“ и че името на компанията ще бъде заменено във всички договори с „друго, несвързано с нея юридическо лице“. В друг имейл се споменава китайска банка, която ще „конвертира доларови суми в рубли за финансиране на проекта и ще ги прехвърли в Крим.“
Като се имат предвид рисковете от санкции и саботаж, американски служители и експерти са изразили учудване, че CRCC е поела риска да се включи в този проект, пише изданието.
Още: Русия: Имаше три нощни атаки срещу Кримския мост
Експерти по големи международни транспортни проекти смятат, че изграждането на тунел под Кримския пролив е напълно възможно технически, а Китай разполага с оборудване и опит. Въпреки това проектът ще бъде с огромни мащаби, сравними с изграждането на тунела между Дания и Германия, който се предвижда да бъде най-дългият в Европа при завършването му. Той обаче се строи вече осем години и цената му надхвърля 8,7 милиарда долара.
Друг момент е, че според експертите е малко вероятно този тунел да бъде завършен навреме, за да подпомогне руските войници във войната срещу Украйна.
Освен това заради опасността от постоянните атаки на украинските сили Русия и Китай вероятно няма да могат да използват по-съвременни строителни методи, а ще трябва да се придържат към традиционната технология за пробиване на тунели. Дори в този случай скъпото оборудване, големите строителни площадки и хилядите работници ще се намират в обсега на украинските ракети.
Още: Русия пази с баржи Кримския мост от дронове (СНИМКИ)